КНСБ: Над 55% от здравните работници се трудят под стрес

Полагането на извънреден труд е сред главните фактори, които действат негативно на лекарите

Здраве
16:32 - 05 Ноември 2019
3210
КНСБ: Над 55% от здравните работници се трудят под стрес

Здравните работници са подложени на силен стрес и дори психическо насилие, докато изпълняват задълженията си. Това показва проучване за психосоциалните рискове в здравния сектор на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ.

Според данните социално-психическата обстановка на работното им място често не е добра и това е сред причините особено младите кадри да търсят реализация в чужбина.

Проучването е направено от 1 май до 30 октомври тази година и обхваща 1245 души - лекари, медицински сестри, санитари и административен персонал от 53 лечебни и здравни заведения. По-голямата част от участвалите имат над 16 години стаж, което гарантира познаване на професията.

55,7 на сто от анкетираните признават, че са подложени на стрес на работното си място, а над 60 на сто посочват, че са били жертва на психическо насилие на работното място. Като основни причини се посочват свръхнатовареност и недостиг на персонал, завишени изисквания на пациенти и роднини на пациенти, работа с малцинства, вътрешни конфликти между медицинския персонал вследствие на натовареността.

Сред водещите стресови фактори, свързани с професионалната среда, са посочени полагането на извънреден труд - 51,8 на сто от анкетираните, нощна работа и работа в празнични дни, удължено работно време, сумираното му изчисляване, недостатъчно време за почивка, изпълняване на несвойствени задачи, бюрокрация, чести и продължителни дежурства поради трудно намиране на заместници. Нивото на стреса при специалистите по здравни грижи, които дават дежурства, пък е четири пъти по-високо от това на останалите.