Кой кой е вляво? (ОБЗОР)
След краха на левицата на парламентарните избори на 4 април, партиите в лявото политическо пространство се разбързаха и започнаха бързи преговори за коалиции, с които да се явят на предсрочния вот на 11 юли. За пръв път от десетилетия БСП начело с Корнелия Нинова претърпя огромна загуба на изборите за Народно събрание като се класира едва на трето място - след ГЕРБ и "Има такъв народ" на Слави Трифонов.
Нито една друга лява формация не прескочи 4% бариера на 4 април, ако не броим ляво-центристкото обединение "Изправи се! Мутри вън" на Мая Манолова, Татяна Дончева и адвокат Николай Хаджигенов.
Въпреки че някогашното червено острие Татяна Дончева и нейното "Движение 21" водиха преговори с Корнелия Нинова за явяване в общ съюз на вота през юли, в крайна сметка устатата юристка остана в коалицията с организацията на Мая Манолова и "Отровното трио."
А сега на вота на 11 юли, освен БСП, отиват реално още две леви обединения, като общото между всички тях е, че всички те са основани от бивши видни членове на БСП.
Мая Манолова обяви днес, че е подписала коалиционно и политическо споразумение за общо явяване на изборите на 11 юли с "Отровното трио", "Движение 21" на Татяна Дончева, движение "България на гражданите" и ЕНП на Мария Капон.
В същото време преди дни лидерката на БСП Корнелия Нинова обяви тържествено създаването на голяма лява коалиция за предсрочните парламентарни избори. В нея, освен Социалистическата партия влизат основаната от Георги Първанов партия АБВ със сегашен лидер Румен Петков и гражданската платформа "Нормална държава" на Георги Кадиев. Коалицията ще се яви на вота под марката "БСП за България".
Корнелия Нинова подписа споразумение за общо явяване на изборите с АБВ на Румен Петков и "Нормална държава" на Георги Кадиев
„Няма широка лява коалиция. Има тясна коалиция, точно във вида, в който беше и на предишните избори. Всички споразумения, които допълнително се подписват, те не правят никого коалиционен партньор, нито участник на изборите”, заяви Татяна Дончева по адрес на Нинова и на опита й да формира широк ляв фронт.
Според Мая Манолова опитът да бъде разбита коалицията им идва на фона на растящо доверие към „Изправи се! Мутри вън!”. Дончева пък призна, че от самото начало е имала проблемни отношения с Николай Хаджигенов, но това не било препятствие пред набелязаните цели.
Бившите червени остриета - Татяна Дончева и Мая Манолова отиват заедно и на този парламентарен вот под марката "Изправи се! Мутри вън!”
През последните дни още една новина от ляво предизвика огромен интерес - завръщането в политиката на бившия премиер и екс лидер на БСП Жан Виденов. Днес в националния пресклуб на БТА бе представена ляво-патриотичната коалиция "Ляв съюз за чиста и свята република". След 20 години в сянката на университетски преподавател Жан Виденов се завърна в активната политика като организационен секретар на въпросния съюз. Председател на коалицията е Иван Атанасов.
Премиерът, останал в най-новата ни история с хиперинфлацията и Жанвиденовата зима, разкритикува сегашния политически елит, заяви одобрение за президента Румен Радев и обясни, че път към БСП за него няма.
Проф. Ангел Димов - лидер на социалистическата партия "Български път" с председател и бивш депутат от БСП поздравява Жан Виденов
В Левия съюз за чиста и свята република влизат социалистическата партия "Български път" с председател проф. Ангел Димов (бивш депутат от БСП, напуснал партията през 2000 г. поради несъгласие със свалянето на Жан Виденов), партия "Българска прогресивна линия" с председател Красимир Янков (бивш областен шеф на БСП-Варна и депутат, отцепил се заедно с групата противници на лидера Корнелия Нинова в 44-ия парламент), партия "Възраждане на отечеството" на Николай Малинов (бивш издател на вестник "Дума" и председател на движение "Русофили") и Партия на българските комунисти с лидер Иван Пенчев.
Председателят на коалицията Иван Атанасов каза, че Жан Виденов е "архитектът на коалицията" и той ги е убедил, че трябва да са с русофилите. В ляво-патриотичния съюз е и проф. Станислав Станилов, бивш депутат от "Атака".