Кои са най-четените автори на десетилетието в Столична библиотека?

Наградите ще бъдат връчени на 21 януари

Култура
15:05 - 19 Януари 2025
1535
Кои са най-четените автори на десетилетието в Столична библиотека?

Десетите юбилейни годишни награди на Столична библиотека „Писател на годината & Читател на годината“ ще бъдат връчени на специална церемония на 21 януари, вторник, от 12.00 ч. в Столична библиотека.

И тазгодишното издание на наградите включва традиционните категории за читател на годината, писател на годината, поет на годината, най-четен автор на научна и научнопопулярна литература, най-четен автор на детска литература и др. По случай юбилея ще бъдат раздадени и специални награди за най-четен автор на десетилетието (2014 – 2024).

Изборът на най-четените съвременни български автори вече десет години се определя от читателската аудитория на Столична библиотека въз основа на статистика от електронния каталог.

Специалните награди за най-четен автор на десетилетието се присъждат на Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и проф. Цочо Бояджиев. Специална награда е отредена и на големия белетрист акад. Владимир Зарев.

За писател на годината е определена Виктория Бешлийска, а нейни подгласници като най-четени автори на художествена литература са Теодора Димова и Георги Бърдаров. Сред най-четените съвременни български писатели в библиотеката са още Александър Секулов и Деян Енев, както и носителите на специалните награди на десетилетието – Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова.

Наградата за най-четен поет отива при Георги Константинов. Негови подгласници в категорията са две изтъкнати литературни дами – Мирела Иванова и Амелия Личева. Сред петимата най-четени автори на поезия са още Георги Борисов и Иван Ланджев.

Най-четен автор на книги за София е Тони Николов, а най-четен автор на детска литература Евгения Войнова с подгласници в категорията Цвета Брестничка и Цанко Лалев. Други много четени автори на детска литература са Катя Антонова и Мая Дългъчева.

Най-четен автор на нон-фикшън литература (нехудожествена литература) е историкът проф. Николай Овчаров, а негови подгласници са д-р Александър Стоянов и д-р Стефан Иванов. Други четени автори в категорията са Мадлен Алгафари, Румяна Николова и Николай Генов, както и носителят на специалната награда на десетилетието – проф. Цочо Бояджиев. В тренда на нон-фикшъна първи места заемат изданията по история, философия и политика, приложна психология, книги за самопознание, здравословен начин на живот, екология, пътешествия и туризъм. С голяма популярност се ползват и мемоарите, биографиите и автобиографиите на български публични личности и известни творци.

Най-активните читатели на годината са Димана Вълова и Стелиян Тодоров (студенти), Ида Кацаркова – 9-годишно дете, Исса Стефанова (17-годишна ученичка), а най-четящо семейство са Поля и Валери Гочеви и трите им деца Петър (21 години), Росица (16) и Васил (11).

Първите годишни награди на Столична библиотека „Писател на годината & Читател на годината“ са учредени в края на 2014-а. За първи път публична библиотека в България тогава предоставя избора на най-четените съвременни български автори на читателската аудитория. Първите носители на наградите са известните наши писатели Георги Господинов, Калин Терзийски, Милен Русков, Захари Карабашлиев и Марин Бодаков.

Днес най-старата културна институция на София и най-голямата публична библиотека в България разполага с фонд от над 1 млн. книги, с най-богатия документален и информационен архив за историята и развитието на София, 5 филиала, богати дигитални ресурси и собствени цифрови платформи. През 2024 г. читателите на Столична библиотека са над 100 500 (през 2014 те са 30 450), а от активната читателска публика близо 60% са млади хора.