Кои са военните, които пристигат първи и си тръгват последни

Те са работните пчелички на армията. Защото са първи на терен. Тръгват си последни, когато мисията е успешна. Изпълняват различни функции – проправят пътя на пехотата и неутрализират невзривени устройства. Те са част от Инженерни войски. Какви са задачите на 55-и инженерен полк и какви нови способи използват сухопътните ни войски за разузнаване?
1878 година. В Пловдив се формира първата строева сапьорна рота. Това са рождените дата и място на Инженерни войски – работните пчелички на армията. Те устройват минни полета, изграждат препятствия за противника, вдигат мостове и неутрализират боеприпаси.
Първо минаваме ние, за да направим път на пехотата, след това последни, за да възстановим всичко. Ние сме работните пчелички, ние подпомагаме както и сухопътни войски, така и гражданите на страната“, обясни старши лейтенант Калоян Гинчев - временно изпълняващ длъжността командир на рота за унищожаване на невзривени боеприпаси от 55-и инженерен полк в Белене.
Техниката, с която разполагат военните от 55-и инженерен полк служи за взривяване на боеприпаси и мини.
„Когато става дума за обезвреждане на мина или невзривен боеприпас, работим шест човека, като в това число се включва и медицинското подсигуряване. Иначе екипът ни е от четирима човека – командир на екип и двама младши оператори“, посочи пред Нова тв главен сержант Венцислав Гунчев.
Симулация на реална ситуация. Задача номер едно – откриване на заплахата.
Един от най-добрите способи за откриване на невзривени боеприпаси или мини са металотърсачите, като например VMS 1, който може да открива метални предмети на до 30-40 сантиметра под земната повърхност.
Задача номер две – разузнаване на терена и боеприпаса. За целта се използват специални роботи. Те се управляват посредством джойстик, като има двата пулта за управление. Главната цел на роботизираните системи е да запазят живата сила и здравето на хората.
Понякога ситуацията изисква намесата на жива сила. Военните обличат тежки защитни облекла, което тежи над 30 килограма, само каската тежи над 7. Затова военните трябва са добре подготвени физически.
Следваща задача – изследване на боеприпаса - чрез мобилна рентгенова система, която се използва за заснемане на импровизирани взривни устройства - тоест какви компоненти има вътре. През годините са били откривани от ръчни гранати до авиационни бомби.
Последна задача – да взривяване на боеприпаса с водно оръдие. Място за грешки няма. Защото всяка грешка може да струва скъпо. Повечето от военните в полка са мечтали да служат в армията още като деца.
Новите технологии променят подхода и в разузнаването при Сухопътни войски. Едно от най-мощните оръжия за събиране на информация са дроновете.
„Така наречената мъгла на войната е значително по-разсеяна за нас, заради информацията, която добиваме в реално време от различни точки на бойното поле“, обясни командирът на 31-ви механизиран батальон подполковник Иван Бонев.
Работата с тях е залегнала в обучението на военните - при упражнения по излитане и кацане от място, впоследствие излитане и кацане от ръка, разузнаване на маршрути, облитане на райони.
Една от функциите на безпилотните системи, които армията ни използва, е да картографират местности. Те обаче не могат да се използват за нападение. Военните очакват като перспектива за развитие в бъдеще да придобият безпилотни системи от тип „камикадзе“.