Кой ще плати сметката? 9 бона е струвало лечението на всяка от пациентките в " Пирогов " след ботокса

12 жени бяха приети по спешност след козметичните интервенции

Новини
13:25 - 09 Февруари 2025
5257
Кой ще плати сметката? 9 бона е струвало лечението на всяка от пациентките в "Пирогов" след ботокса

Все още изчистваме механизма, по който на болницата ще бъдат разплатени разходите за лечение на жените, пострадали от ботокс. Ние като общество ще трябва да платим тези пари. 

Това каза проф. Николай Габровски тази неделя пред Би Ти Ви.

9 хил. лв. струвало на "Пирогов" да лекува всяка от пациентките, пострадали от инжектирането с нелегално внесен ботокст от рускинята Арина Осипова, която не е лекар. 4 от 12-те жени, получили усложнения, бяха на лечение в най-голямата спешна болница у нас.

Слава богу, те вече са добре, но това изискваше сериозни усилия. Ако нямаше своевременна реакция, щеше да има трайни последици, а и риск за живота, напомни проф. Габровски.

Този антидот, който се дава, не се съхранява навсякъде, той като е много скъп, а и това става при специални условия. Благодарности на проф. Мутафчийски, защото ВМА реагира много бързо, болницата в Пазарджик също се оказа, че разполага с медикамента, допълни той.

Минималната доза, която трябва да се приложи, е 3 флакона, а един струва 3 хил. лева, разказа проф. Габровски. Така че 9 хил. лева сме дали само в най-добре протичащият случай. И когато някой е спестил 50 или 100 лв., отивайки в нерегламентирано студио, ние като общество ще трябва - всеки един от нас, да допринесе за тези 9 хил. лева. Все още изчистваме как тези средства да бъдат възстановени на болницата. Те засега са легнали изцяло върху плещите на работещите в лечебното заведение, подчерта професорът.

Мислите ли, че човекът, сложил си ботокса, може да бъде принуждаван в едно спешно състояние да ги поеме - не работи така нашето здравеопазване, коментира той.

Ботоксът има важна терапевтична роля при ДЦП, някои тежки хронични главоболия, разбира се - и в естетичната медицина. Големи са количествата, апликирани в годините. но първо, не всеки може да го поставя, второ, съхранението му е важно, и трето - не може да се поставят несертифицирани продукти. Четем на опаковките на храните какво съдържат, а си слагаме къде ли не такива неща, каза още Габровски.