Комисарят по икономиката: Пандемията може да убие Европейския проект
Европейският комисар по икономиката Паоло Джентилони, който е и бивш премиер на Италия, предупреди, че разногласията около икономическата политика на Съюза спрямо пандемията от новия коронавирус могат да доведат до края на европейския проект, предава AFP, цитирана от Агенция "Фокус".
Освен това опитният политик заяви, че „коронаоблигациите“ никога няма да получат подкрепата на всички членове на еврозоната, а в същото време за Германия е жизнено важно да постигне някакво споразумение с южните страни-членки, които са засегнати най-тежко от кризата.
„Има опасност европейският проект да умре“, заяви Джентилони пред италианското Radio Capital.
„Ясно е, че ако вместо икономическите различия между европейските страни да се свият в лицето на тази криза, те се увеличават... ще бъде много трудно да се спаси европейският проект“, предупреди комисарят, като добави, че „без Берлин не може да бъде постигнат компромис.
В четвъртък Германия и други северноевропейски страни-членки на ЕС отхвърлиха предложение на девет страни, включително Италия, Испания и Франция, за създаване на механизма на т.нар. „коронаоблигации“.
Те трябва да бъдат издавани на името на еврозоната като цяло и всъщност ще доведат до събиране на дълговете между държавите-членки на зоната за единна валута - отдавна установена червена линия в Берлин.
Джентилони заяви, че е очаквал реакцията на Германия, наричайки я „дългогодишна визия, която знаем наизуст“.
Берлин многократно отхвърля идеята за взаимен европейски дълг, защото смята, че това е опит на силно задлъжнелите южняци да се възползват от евтините лихвени проценти, които ползват държавите с балансиран бюджет, без да бъдат подлагани на фискални мерки за строги икономии.
Европейските страни „трябва да започнат от общите цели“, за да преодолеят това противопоставяне, посочи политикът. Той признава, че обединените заеми никога няма да бъдат постигнати.
„Нуждаем се от нов инструмент за гаранции на безработните, план за подкрепа на бизнеса и се нуждаем от модел за развитие на „Зелената сделка“, за да не бъдем забравени“, подчерта Джентилони, като добави, че единственият начин да бъдат финансирани тези цели е да бъдат издадени облигации.
„Трябва да се издават облигации, а не автоматично да се обединява дълга, което никога няма да бъде прието“.
Освен това Джентилони „не е голям оптимист“ относно продължаващите дискусии за възможно използване на Европейския механизъм за стабилност, който обикновено привързва строги фискални условия към спешните си заеми.
Някои казват, че механизмът, създаден през 2012 г. по време на кризата с европейския държавен дълг, при настоящата коронавирусна криза несправедливо ще накаже вече силно задлъжнелите страни като Италия, като наложи нови и недостижими условия за определяне на публичните й финанси.