Коронафобия обсебва все по-често ежедневието ни

Covid-19 увеличи списъка с фобиите

Новини
12:29 - 25 Февруари 2021
2732
Коронафобия обсебва все по-често ежедневието ни

Изследователи идентифицираха нов тип фобия, свързана с коронавируса. Този тип тревожност има три различни компонента: постоянна тревога, прекалени притеснения и страхове и избягване на срещи с хора.

Терминът "коронафобия" се въвежда за описание на страха от коронавирус, който пречи на ежедневието на човека. И въпреки че все още не е официална диагноза, той е дефиниран като състояние, в което хората изпадат.

Името на разстройството идва от проучване, публикувано в "Asian Journal of Psychiatry" през декември 2020 г. Изследователите са идентифицирали три компонента на този специфичен вид тревожност: постоянно безпокойство (което причинява симптоми като тахикардия, промени в апетита и световъртеж); прекалено безпокойство и страх; и поведение „избягване“ на всички, които са пряко свързани с инфекцията или разпространението на Covid-19.

Хората с коронафобия избягват да ходят на обществени места, да докосват повърхности или да влизат в закрити пространства с други хора, дори ако това се счита за малък риск. Те също така вероятно ще демонстрират прекомерно повтаряне на определено поведение като миене на ръцете или почистване.

Изследователите обясняват, че коронафобията „може да влоши цялостното качество на ежедневното функциониране на индивида“. С други думи, тя може да обсеби ежедневието на човека.

Според проучване от февруари 2021 г. човек с коронафобия почиства маската си за лице с дезинфектант три пъти на ден - може да влоши сериозно здравето му след вдишване на опасни частици.

Добрата новина е, че подобно на други тревожни разстройства, и коронафобията може да бъде лекувана. Това може да бъде постигнато чрез когнитивно-поведенческа терапия (CBT), която се справя с подобни фобии относно чистотата и микробите, пише Metro.co.uk.