Космически телескоп показа нагледно огъването на времето и пространството
"Евклид" засне Пръстен на Айнщайн на 590 светлинни години
![Космически телескоп показа нагледно огъването на времето и пространството](https://lupa.bg/f/news/b/337/0a80b7b35eeabca7adf82d601359b71c.jpeg)
Космическият телескоп "Евклид" (Euclid) е уловил извънредно рядко явление, наречено Пръстен на Айнщайн, което разкрива екстремното изкривяване на пространството от гравитацията на някоя галактика.
Изображението, изпратено от телескопа, показва близката до Земята галактика NGC 6505, заобиколена от идеален кръг от светлина. Пръстенът дава и поглед към много по-отдалечена галактика, чиято звездна светлина е огъната около NGC 6505.
"Първите данни сочат, че това е една красива, необикновена и вълнуваща находка - заяви проф. Стивън Серджънт, астроном от Open University. - Толкова перфектен Пръстен на Айнщайн е изключително рядко явление. Можем да видим една фонова галактика през изкривените пространство и време на друга, доста по-близка галактика, намираща се на преден план".
Общата теория на относителността на Алберт Айнщайн казва, че светлината се огъва около масивни обекти в Космоса, т.е. галактиките може да действат като огромни лещи. Пръстените на Айнщайн са същевременно мощен инструмент за астрономите, тъй като им разкриват обекти, които иначе биха били скрити от погледа. Освен това показват масата на междинната галактика – включително всяка скрита маса под формата на тъмна материя.
В конкретния случай учените изчисляват, че галактиката на преден план (NGC 6505) съдържа приблизително 11% тъмна материя. Това е сравнително малка част, като се има предвид, че се смята, че тъмната материя доминира в общото масово съдържание на Вселената.
Разкриването на тайните на тъмната материя и тъмната енергия, които заедно са 95% от Вселената, е основната цел на мисията на Европейската космическа агенция (ESA) на стойност 1 млрд. евро. В крайна сметка "Евклид", който може да открива галактики на разстояние до 10 млрд. светлинни години, се стреми да създаде най-голямата космическа 3D карта, правена някога. Това ще позволи на астрономите да направят извод за широкомащабното разпределение на тъмната материя и да разкрият влиянието на тази мистериозна сила, която ускорява разширяването на Вселената.
Най-новата снимка, изпратена от "Евклид", показва, че несравнимата му способност за детайлни наблюдения разкрива и нови структури в близката вселена. Галактиката NGC 6505 е на около 590 светлинни години от Земята (по космическите мащаби това е практически един хвърлей), докато неназованата фонова галактика на заден план се намира на 4.42 млрд. светлинни години.
"Интригуващо е, че този Пръстен на Айнщайн е наблюдаван в рамките на добре позната галактика, която е открита за първи път през 1884 г. - коментира д-р Валерия Петорино, учен от проекта "Евклид" на ESA. - Галактика е известна на астрономите много отдавна, но този пръстен никога не е бил наблюдаван преди. Това демонстрира колко силен е "Евклид", като открива нови неща дори на места, които смятаме, че познаваме добре.“