КРАЙ! Пентагонът дава ядрените бомби на изкуствения интелект
Засега интеграцията няма да засяга крайни решения за използване на оръжия
Във времена на интензивно технологично развитие, Пентагонът разглежда възможностите за внедряване на изкуствен интелект (AI) в системите за управление на ядрени оръжия, но човешкият контрол остава приоритет.
Генерал Антъни Дж. Котън, начело на Стратегическото командване на САЩ, заяви, че AI ще се използва за подобрение на системите за командване, контрол и комуникации (NC3), без да засяга крайни решения за използване на оръжия.
Въпросът за управлението на ядрения арсенал и ангажиментът, че AI няма да бъде включен в критични решения, доби международно значение. През май Държавният департамент на САЩ потвърди ангажимента на САЩ, Великобритания и Франция за изключване на AI от ядрените решения. Вашингтон призова Русия и Китай да предприемат същите стъпки, заяви Пол Дийн, представител по въпросите на контрола над въоръженията.
Съвременните предизвикателства и огромното количество данни изискват използването на AI за анализ и разпознаване на потенциални заплахи. Според Котън, новите технологии ще информират военните лидери по-бързо и ефективно, предоставяйки им повече време за вземане на решения.
Генералът подчерта необходимостта от допълнителни изследвания, за да се разберат потенциалните рискове и странични въздействия от включването на AI в ядрени управления. През февруари експеримент с няколко AI системи, включително GPT-4 и Claude 2.0, показа склонност към ескалиране на военни конфликти, включително и до ядрени действия. Докато тези системи вършат само помощна роля, рискът от неочаквано поведение в стресови ситуации остава реален.