Кравите мразят мъже

Човешкото присъствие дразни говедата, ако е от силния пол

Свят
14:55 - 06 Юни 2024
3289
Кравите мразят мъже

Всички сме чували за многобройните ползи от общуването с животни като терапия, но какво да кажем за самите животни? Дали междувидовата солидарност е двупосочна? Според едно скорошно проучване отговорът е „да“... ако сте крава.

„Терапията с помощта на говеда може да бъде не само ефективен модел на лечение, но и полезен за хората“, потвърждава в свое изявление Катрин Компитус, клиничен доцент в Нюйоркския университет и половината от изследователския екип, който стои зад статията. 

Знаем какво си мислите сега: как се измерва щастието на една крава? И отговорът е: „с помощта на изненадващо дълъг и дълбоко проучен стандартизиран показател“. Скалата за взаимодействие между човека и животните (Human-Animal Interaction Scale - HAIS) е инструмент за самооценка с 24 елемента, предназначен за оценка на взаимодействието с терапевтично животно, макар и обикновено такива като кучета или котки, а не 500-килограмови говеда от породата Холщайн. 

HAIS е холистична, като измерва опита от гледна точка на двата вида. В първата част на HAIS се записва как човекът е преживял сесията за терапия с животни, като се задават 10 въпроса за положителните взаимодействия и два за отрицателните. Интересна е обаче втората част, която измерва отношението на животните към терапията.

По-точно, втората част измерва как хората смятат, че животните се чувстват по този начин - по очевидни причини е трудно да се интервюира крава. Но въпреки реномето си на едва усещащи животни, кравите „не са просто обикновени стадни животни, а вместо това показват доказателства за сложно когнитивно и социално поведение, както и за богат емоционален живот“, се обяснява в една статия от 2017 г., цитирана в изследването, и всъщност не е много трудно да се избере щастието сред гамата от емоции на говедата.

„Говедата, които се чувстват некомфортно от човешкото присъствие, показват увеличаване на сигналите за стрес, като например вокализация, когато участват в терапевтична работа“, се отбелязва в проучването.

В доклада се обяснява, че щастливата крава може да легне - нещо, което тя прави само когато се чувства в безопасност - или да започне да ближе или мирише своя човек терапевт, тъй като „кравите са известни с това, че участват в социално обгрижване и поведението на близане може да показва познанство или желание за установяване на връзка“.

Точно това наблюдават изследователите: след 45 минути контакт с хора терапевтичните крави почти навсякъде приемат с удоволствие храна, прегръдки и домашни любимци от участниците и често облизват и миришат новите си двукраки приятели. Само с една уговорка.

Оказва се, че кравите предпочитат жени.

„Животните показаха силно предпочитание или взаимодействие с жени в сравнение с мъжете“, казва Компитус. 

Но дали това се дължи на женски чар или просто на мъжка срамежливост, засега не е известно.

„Без допълнителни тестове не е ясно дали животните са търсили вниманието на жените като цяло или жените са били по-склонни да инициират действията в сравнение с мъжете участници.“, обяснява Компитус.

Въпреки това проучването разкрива, че терапията с помощта на говеда - досега едва изследвана част от една вече недостатъчно проучена област - е ефективна и полезна не само за участващите хора, но и за самите крави. 

„Терапията с помощта на животни е изследвана при различни групи от населението и състояния, от лечение на злоупотреба с наркотици до аутизъм, често с положителни резултати“, се отбелязва в статията.

„Това проучванe е вълнуващо, тъй като отваря нова област за това дали някои терапии могат да бъдат първоначално по-силни въз основа на пола, а не на процедурата“, се добавя в него.