Кристалина Георгиева: Ще имаме 650 млрд. долара, възползвайте се

Това съобщи пред участниците в инициативата „Три морета” шефката на МВФ

Политика
16:37 - 08 Юли 2021
2043
Кристалина Георгиева: Ще имаме 650 млрд. долара, възползвайте се

За инфраструктурните проекти, които трябва да се развият в Централна и Източна Европа по инициативата „Три морета“, може да се възползвате от новия пул от резерви в рамките на 650 млрд. долара, който ще е факт до края на годината. Това съобщи пред участниците в шестата среща на върху на инициативата управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева.

Става дума за набирането на нов пул от резерви в размер на 650 млрд. долара за членовете на институцията. Това ще е най-голямата инжекция на средства в историята на съществуването на фонда, с които ще се увеличи глобалната ликвидност и ще помогне на развиващите се пазари и на бедните нации да се справят с планината от дългове и пораженията на пандемията от COVID-19.

Институцията търси и начини да пренасочи СПТ от по-богатите държави, които нямат нужда от тях, за да гарантират стабилността си. Това може да бъде направено чрез дарения на Тръста за растеж и редуциране на бедността на МВФ, който отпуска безлихвени заеми, предоставяни единствено на страни с ниски доходи.

Идеята бе подкрепена още през март от членовете на борда на директорите на МВФ, но за пускането на новата емисия Специални права на тираж трябва и съгласие на борда на управителите на фонда, който се състои от финансовите министри на 190-те страни членки на МВФ.

Изчисленията на Международния валутен фонд (МВФ) показват, че още през 2021 г., а и през следващите няколко години ръстът на БВП на 12-те страни учредителки на инициативата „Три морета“ ще бъде по-висок от този на западноевропейските. Но 112 милиона жители на тези държави доскоро бяха заложници на инфраструктурата и затова приветстваме инициативата, която ще доведе до подобрение на тази инфраструктура. МВФ стои зад вас това начинение, каза управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева в приветствието си.

В МВФ сме изчислили, че ролята на инфраструктурата е ключова за икономическия растеж и нейното подобряване допринася за увеличение на икономическия ръст с между 1,7 и 3,5 процентни пункта, каза още Георгиева.

Тя цитира изчисления на МВФ, според които 1 евро, вложено в развитие на инфраструктурата, се връща в икономиката като 1.7-2.50 евро. "Това в дългосрочен план стимулира растежа", подчерта управляващият директор на фонда. Посочи, че организацията разглежда региона като хъб, който интегрира нисковъглеродните инвестиции, което е много важно за конкурентоспособността и за привличането на инвеститори в региона, което ще го направи по-силен в светлината на настъпващата климатична криза.

Пандемията ни научи колко е важно да обръщаме внимание на социалната инфраструктура. Нашият регион планира да задели по-голям дял от инвестициите, насочени към образование и здравеопазване. Това означава дигитализация на училищата, на здравните системи, а в бизнес сферата това ще допринесе за по-голяма конкуретоспособност. Няма да сме си свършили работата обаче ако не инвестираме в научно-изследователска и развойна дейност. Инвестициите в тях в този регион са по-малко от две трети спрямо дела на тези вложения в в Западна Европа, половин процент от БВП повече инвестиции ще доведе до 5% по-голям ръст на брутния вътрешен продукт, подчерта Кристалина Георгиева.

„Германия подкрепя напълно инициативата „Три морета“ и свързаността и сигурността, които се засилат благодарение на нея“, каза в приветствието си федералният президент на Германия Франк-Валтер Щайнмайер. „Ние искаме да се ангажираме още повече с изпълнението на тази цел, особено когато конкретните проекти съвпадат с тези на Европа. Свързаността винаги е била цел на единния европейски пазар“, каза още Щайнмайер.