Кризата в Иран - държавническо изпитание и за България

Свят
08:50 - 09 Януари 2020
2403
Кризата в Иран - държавническо изпитание и за България

Това е поредният пример накъде върви НАТО. Решението за убийството на генерал Касем Сюлеймани е американско, САЩ не са питали съюзниците в Алианса, коментира бившият външен и социален министър Ивайло Калфин.

Би било прекрасно, ако Европа може да разработи собствена позиция, но реалността е, че Европа не може да организира сама собствената си защита, подчерта бившият ни посланик в САЩ Елена Поптодорова.

Тя каза пред Нова телевизия, че има данни и доказателства, че той е един от архитектите на атентата преди вече 7 години на летище "Сарафово" и лично тя е "носила" такива от Канада.

Що се отнася до сегашната ситуация, Поптодорова говори, че Сюлеймани е планирал акции, за да предизвика американска военна реакция – заради вече тримесечните протести в Ирак срещу иранската намеса там. Вече фокусът не е върху тези протести, а се предизвика антиамериканска вълна, смята бившият ни дипломат.

Сюлеймани – убит със съгласието на аятоласите, защото е заплаха за режима им?

Не вярвам в такъв вид конспирация, каза Калфин. Не виждам какво биха спечелили Съединените щати. Със сигурност напрежението ще се увеличи, а при такава ситуация и най-малкото действие може да доведе до непредвидими последствия, коментира той.

Калфин напомни, че в Ирак не става въпрос просто за американско присъствие, а за контрол над петролни източници.

"Тези конфликти се случват в страни не за човешки права, а за петрол", заключи той. "Когато можеш да се защитиш, можеш да отидеш напред и да продадеш свой интерес. Тук вече е въпросът как е организирана нашата защита", каза Поптодорова, а Калфин посочи, че днешният Консултативен съвет следва да е насочен към рамката какви са защитните ни способности по принцип.

Българо-американските отношения

Няма начин наша подкрепа сега да се отплати директно със сваляне на визовия режим, обединиха се Калфин и Поптодорова. И причината е проста – България не е фундаментален фактор за американските интереси.

Същевременно пред БНТ бяха изказани тези, че специално за "Турски поток" и въобще в рамката на американо-руските отношения ние не можем да продължаваме дълго да играем роля на балансьор. Дано не ни "пришият" към отбора на Путин и Ердоган предвид гръцко-кипърско-италиано-египетските отношения за бъдещия газопровод EastMed, дойде предупредителен глас.