Кунчев: Южноафриканският щам на Covid е по-смъртоносен

Новини
09:00 - 29 Януари 2021
4499
Кунчев: Южноафриканският щам на Covid е по-смъртоносен

Рано е още да се каже какво точно е разпространението на британския вариант на коронавируса у нас. Ако се статира изследване в нормална среда, вероятно процентът ще е по-висок, но в момента е нисък. Това заяви главният държавен инспектор доц. Ангел Кунчев пред Нова.

10 души в момента при нас заразяват 6-7, а във Великобритания 10 пациенти инфектират 27. Концентрацията на вируса в горните дихателни пътища е около 10 пъти по-голяма и затова рискът от заразяване е 10 пъти по-висок при новия вариант на Covid-19, поясни вирусологът.

„Мен лично ме притеснява повече южноафриканския вариант, но той е с много по-слабо разпространение към момента. Малко страни в Европа показват наличието му. Намерихме поне 6 центъра в България, които могат да правят секвенция и от следващия месец ще успеем да правим повече секвенции на различни мутации на вируса”, обясни той пред Нова телевизия.

Притеснителното при този вариант обаче е, че води до по-голяма смъртност, както и че при него се намалява средната възраст на заболелите.

„Не може да се каже, че изобщо ваксините не покриват този вариант, защото изградените антитела ще помогнат най-малкото за по-лекото протичане. Засега се знае за ваксината на „Модерна”, че антителата, които се образуват са 6 пъти по-малко към южноафрикансия вариант, отколкото към другия, но технологията на производство ще позволи бързо да се направят промени, така че ваксините да отговарят и на новите мутации”, обясни главният държавен здравен инспектор.

Кунчев е на мнение, че тезата, че училищата са страшно място за разпространение на заразата не се потвърдиха. Пускането на учениците от 4-и клас и децата от детските градини и яслите нямаше ефект за повишаване на заболяемоста, затова решихме да дадем тази възможност, съвсем внимателно, са пуснем присъствено още 3 класа”, обясни доц. Кунчев.

За да се избегне максимално риска от предаване на вируса, в училище продължава стриктното спазване за разделяне на паралелките, особено в междучасията. Създаден е много добър ред за двжение в училището и за носене на маски, допълни той.

Според него изказванията на ресторантьорите, че нямало доказани случаи на заразени в заведенията, но за училищата имало, не са сериозни, тъй като в ресторант човек пребивава средно около 2 часа и няма как да има подобни проучвания. Той припомни обаче за световните скали, които определят риска от заразяване на отделните места, според които заведенията са сред най-рисковите.

За тези заведения, които решат да отворят на 1 февруари пък, ще има проверка и налагане на съответните санкции за неспазване на заповедта на здравния министър, допълни инспекторът.

Разбирам положението, в което се намират хората от този бранш и отговорът от излизането му е от една страна е от Министерството на икономиката. Те трябва да получат помощ, но всичко останало не трябва да е за сметка на здравето”, посочи Кунчев.

„Само след месец ще  ни питате, защо сме поръчали толкова много ваксини”, отговори доц. Кунчев на въпрос защо страната ни получава толкова малко дози от ваксините.                  

Кунчев потвърди, че е добре да минем на вариант за отказване от шаловете и плексигласовите шлемове, които стоят на брадичката и няма как да предпазят от разпространението на вируса.

„Шлемовете предпазват в известна степен, но аерозолът излиза отстрани, отгоре и отдолу. Затова той предпазва в пъти по-малко от медицинската маска. За нормалния начин на живот в на охрата е достатъчна и обикновената хирургична маска", поясни доц. Кунчев.