Кузман Илиев: Ако трупаме дефицити, застрашаваме борда
По отношение на еврото не бива да има никаква емоция, трябва да сме рационални, защото темата е важна. Факт е, че няма да успеем да смъкнем инфлацията, но това не е толкова драматично. Драматичен е дефицитът в държавния бюджет, който може да се окаже, че и за 2024 година е по-висок, а че за тази година ще имаме дори свръхдефицит - той вече е 1,7. Т.е. не вървим добре. Дефицитът показва, че сме отпуснали юздите. Това е проблемът, а не еврозоната. Еврозоната е последствие, ако ние си правим нещата както трябва , т.е. инфлацията ни е ниска, а политиците знаят как да харчат. Тогава няма проблем и ще влезем в еврозоната.
Това коментира пред Нова нюз икономистът Кузман Илиев. Според него обаче има още по-голям проблем в сравнение с дефицита, защото "него можеш да го намачкаш". "Ако ти обаче дългосрочно имаш токсична икономическа среда, ако хазната ти постоянно е на червено, дори да влезеш в еврозоната, тези проблеми ще избият, защото структурата на икономиката ти е грешна. Много се политизира тази тема напоследък", коментира той.
Бюджетите, които са били необосновано щедри, са гласувани и от опозицията. Грешката е колективна, а сега всички се опитват да си измият ръцете. Те всички са гласували тези бюджети, категоричен е Илиев.
Очертават се два сценария. Единият е депутатите да решат, че ще си затворят очите за дефицита, да направят някакви гимнастики с инфлацията и да вкарат България в еврозоната следващата година. Другият е ЕС да реши, че България ще е трън, който ще създава проблеми и да ни отложат с няколко години. Въпросът е къде е интересът на България. Казвал съм и друг път, че съм критичен към еврозоната, защото е зачената в грях, тъй като дава пари на онези правителства, които харчат повече, отколкото имат от данъци. Но България е с фиксиран валутен курс към еврозоната. Ако ние трупаме дефицити и не ни стигат парите, застрашаваме борда.
Ако бордът падне тогава цената на лева спрямо еврото няма да е 2 към 1, а може да се окаже съвсем друга цифра. С еврото има проблеми, но в момента доверието в българския лев е именно заради валутния борд и обещанието, че срещу 2 лева си купуваме 1 евро, обясни той.
Разбирам, че политиците искат постоянно да вдигат доходите през бюджета, за да получават народна любов. Но за да си социален, трябва да си богат, трябва да оставиш българските предприемачи да работят. Трябва да харчиш толкова, колкото ти влиза в бюджета, а не е така - има забавяне не само на българската, но и на европейската икономика и зейва дупка. Сега сме в паника и се предлагат данъчни промени. Т.е. отиваме там, откъдето идва млякото и искаме на кравичката да й прережем врата. Не, не е това идеята. Сега спешно с политически консенсус трябва да овладеят разходите, да се разчистят тлъстинките в администрацията и да се види кой работи и кой е политическо назначение, посъветва той.