Кузман Илиев: Битката на следващото десетилетие е кой кого ще канибализира
Бившият кандидат-депутат сравни Кирил Петков с Макрон
Свидетели сме на повратен момент в българската политическа история, заяви Кузман Илиев в предаването "Още от деня" по БНТ. И затова според него е нормално да се мине през няколко цикъла избори, за да се види кой за какво се бори и кой е силен.
"На следващите избори и даже през следващото десетилетие битката ще е кой кого ще канибализира", допълни той.
Връчването на мандата на БСП по думите му е знак на добра воля, тъй като осъзнава, че на "Позитано" 20 са изнервени. Там са дочули, че се задава нов проект, за което говори и Андрей Райчев.
Илиев определи служебния министър Кирил Петков като българския Еманюел Макрон. Той е икономист, различен от Радев. Докато президентът би могъл да дръпне консервативно настроени избиратели от БСП, Петков можел същото да направи с либерални гласоподаватели от "Демократична България". И така да се получи някакъв хибрид.
"Това ще бъде много интересен субект. Медии, гравитиращи около БСП, реагираха остро срещу президента, той каза, че фронтът му е срещу ДПС", добави Илиев. Според него "сега е моментът за Кирил Петков - той е млад и е чист независимо от дребните скандали. Хората го харесват в момента". Но ако той се заеме с нов проект, ще взриви ситуацията в либералното политическо пространство.
Що се отнася до ИТН, според него те са изревнували позицията на "Демократична България" на златния пръст. Държат се антисистемно и знаят, че това се харесва на публиката.
БСП от своя страна според Илиев е в изгодна преговорна позиция по отношение на актуализацията. Всички ще раздават много и предизборно всеки иска да се представи пред електората.
Анализаторът смята, че партиите на промяната се борят за това кой е по-силният. Но десните не са съумели да създадат собствен кадрови потенциал. Няма експерти, които да подплатят участията на Христо Иванов в студиата. Няма наложени лица. "И това е проблем за дясно-консервативното пространство", каза Илиев. Той също е на мнение, че ГЕРБ печели относително - не защото се вдига доверието към тях, а защото това към останалите спада.