Кузман Илиев: Още през април-май държавата може да няма пари
Според икономическия анализатор служебният финансов министър абдикира от отговорност
"Докато не се изхаби фискалният резерв, привидно няма драма. Драмата е дългосрочна за това, че всъщност се правят много сериозни разходи, които не знаем как да финансираме, т.е. харчим пари, които не сме изкарали и в един момент си казваме – как ще платим за това. В един момент всички осъзнаваме, че не знаем как и откъде да вземем парите и започват много опасни ходове – фантасмагорични, нереални, пожелателни".
Това коментира пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев относно все още неприетия бюджет на държавата за 2025 г.
Според него се задават няколко много сериозни проблема пред бюджета по отношение на приходите:
"Единият от тях е, че заради енергийната криза, в която навлиза цяла Европа, в един момент на улицата ще излязат малкият и среден бизнес, индустрията, синдикатите и ще кажат – "Плащаме изключително високи цени на тока".
Енергийните предприятия са изкорубени - няма пари в тях.
Това също ще натежи на бюджета. По Плана за възстановяване и устойчивост ще връщаме пари. Няма да ги има тези пари, които са заложени в бюджета. Т.е. по линия на приходите има много въпросителни".
А по линия на разходите има много популизъм, допълни също Илиев.
Според него служебният финансов министър абдикира от отговорност:
"В мига, в който седнеш на този стол, няма никакво значение дали си служебен министър, дали в момента си казваш, че хоризонтът ти е 1-2 месеца и ще прехвърлиш горещия картоф на парламента. Ти трябва да знае, че ставаш лице на безотговорността, лице на заробването на средната класа".
На пожар се внасят предложения,
посочи икономическият анализатор и даде пример с имотите. По думите му имотите ще се покачат с двайсетина процента с оглед на ДДС, което ще трябва да се плаща при продажба на имот. Според него в момента в "законодателната мъгла" минават неща, които ще "ударят" нормалните хора в България, които работят.
"Хазната няма пари и най-лесно е да вземе от онези, които нещичко правят в икономиката", обобщи той в предаването "12+3".
Според него не за първи път се внася закон за бюджета, който е незаконосъобразен. По думите му в България много пъти са се приемали различни закони без оценка на въздействието.
"Бюджетът за годината е направен по политически усмотрения без отговорност за това дали няма в средата на годината, дори по-рано –
през април и май, да доведе до ситуация, в която България е в ликвидна криза.
България няма да има пари, за да си посреща нуждите", посочи Кузман Илиев в случай, че се приеме предложения вариант на бюджет. Той смята, че ако има политическа воля да се приеме бюджет, то той ще бъде дори по-щедър от предложения:
"Няма политическа формация в България, която да си овладява нагона да харчи парите на българите – с чужда пита да прави помен. Най-лесното е да похарчиш едни пари, които ще трябва да ги връща средната класа".
По думите му дефицитът се финансира в 70% от банките. Дългосрочно правим по-дебели вратовете на банкерите, обясни анализаторът.
Според него другата "бомба", която предстои, е в пенсионна система.
Илиев отбеляза дупката в НОИ и прогнозира:
"Когато там не достигат парите, ще има нещо, което е много близко до рефлекса на политиците – поглеждат към частните пенсионни фондове и си казват "Там има 25 млрд., как да не ги вземем, как да не ги национализираме. Това предстои. Отлагането на проблемите не ги решава".