Лъчезар Богданов: Българският бизнес е сред най-щедро компенсираните

Голямата зависимост от руския газ е предпоставка за увеличение на цените, заяви главният икономист в Института по пазарна икономика

Топ
19:45 - 12 Септември 2022
2681
Лъчезар Богданов: Българският бизнес е сред най-щедро компенсираните

"Инфлацията в България и в по-голяма част от Източна Европа се движи с по-бързи темпове от тази в по-богатия Запад", заяви в ефира на БНТ Лъчезар Богданов, който е главен икономист в Института по пазарна икономика.

„Причината е проста – от една страна ние първи усетихме енергийния шок, защото нашите пазари са доста по-отворени и икономиката ни много зависи от външната търговия. От друга - бедните усещат в по-голяма степен шока при базовите суровини“.

В Европа имаме много сериозен енергиен шок, свързан с доставките на природен газ от Русия, изтъкна Богданов.

„Голямата зависимост от руския газ е предпоставка за увеличение на цените“.

България не е силно зависима от природен газ, напомни икономистът.

„Няколко големи предприятия, които произвеждат торове, стъкло, алуминий, са силно зависими, топлофикациите – също, но българската икономика е по-малко зависима от природния газ“.

За да обясни инфлационните процеси, които текат в момента, Богданов напомни, че правителствата наляха много пари, за да се избегне тотална рецесия по време на Covid кризата.

„Освен това имаме и инфлационни очаквания. В продължение на месеци цените на ключови суровини се покачват. Бизнесът действа изпреварващо. Опитва се с цената сега да вземе очакваната инфлация през следващите месеци. Затова е важно да бъдат пречупени тези инфлационни очаквания, за да не навлезем в инфлационна спирала. Тук е ролята на централните банки да прекъснат това очакване и да е ясно, че имаме еднократен шок, който вече понесохме, но нещата ще се стабилизират“.

Българските домакинства ще посрещнат зимата с електричество, което струва средно с 3% повече от миналата, напомни икономистът.

„Това го няма в САЩ и Европа. Битовите потребители ще бъдат до голяма степен предпазени и сметките им за ток няма да нарастват. С парното няма яснота какво се случва, но електричеството се явява негова алтернатива“.

България е и една от страните с най-щедро компенсиране на бизнеса, напомни Богданов.

„Той е дотиран, за да не се повишават цените. Ако това не се случва, трябва тази схема за държавно подпомагане да бъде сериозно преосмислена“.

Притеснително е, че когато няма ясно управляващо мнозинство, но има парламент, популизмът надделява, защото всяка от партиите има усещането, че отново се намира в предизборна кампания, обясни икономистът.

„Губи се по някакъв начин отговорността и цялостната визия. Това е рискът от гледна точка на политическата несигурност след 2 октомври“.

Ние се движим по ръба на бюджетната стабилност вече 3 години, отчете Богданов.

„България има нужда от един изпреварващ икономически растеж. Необходими са инвестиции, а за тях трябва добра бизнес среда и предвидими данъци. Нуждаем се и от добро образование, както и подходяща работна сила. Просто трябва да растем по-бързо от богатите“.

Богданов вижда шанс за промяна с помощта на безвъзмездната помощ от ЕС в следващите шест години.

„Това са близо 50 милиарда лева. Ако ние с толкова пари не успеем да ускорим растежа на българската икономика, включително да направим разумни публични инвестиции, които да дадат по-добри училища, пътища и болници, значи имаме сериозен проблем с качеството и капацитета на управлението. Имаме огромен ресурс и с тези инструменти може да избегнем рецесия“.