Лъсна стратегията на Путин! Войната е параван за мизерията в Русия
Отварят магазини, ресторанти и фитнес зали в "ръждивия пояс", където набират войници за армията

Руските търговци на дребно бързат да отворят магазини в Rust Belt, "ръждивия пояс" на страната (термин, който се използва активно от световната преса, за да опише райони, които са изпаднали в упадък - бел. ред.), като развиват региони, където хората имат пари, благодарение на обезщетения за участие във войната в Украйна и бързото развитие на военното производство. Магазини, ресторанти и вериги фитнес зали отварят врати в най-бедните региони на Русия, които служат като места за набиране на войници за руската армия. Военната икономика на страната създаде нови работни места, повиши заплатите на работниците в заводите и донесе огромни суми пари в исторически бедните градове, пише "Файненшъл Таймс".
"Войната изравнява всички", казва Янис Клуге, експерт по руска икономика в Германския институт за международни въпроси и сигурността. "Това дава пари на хора, които нямат много перспективи в мирно време, без образование и живеят в необлагодетелствани региони".
Войната в Украйна вече е в своята четвърта година, а държавните договори за снабдяване на армията с оръжие и облекло осигуряват добре платени работни места в заводите на жителите на бедните индустриални градове на Русия. Наборниците, които обикновено идват от тези бедни райони, получават големи суми за постъпване в армията, а семействата им се обезщетяват, ако войниците бъдат убити.
"Търсенето се появява в нови райони, където преди не го е имало, защото хората бяха твърде бедни, за да купуват от големите магазини", казва Клуге.
Руските търговци на дребно и развлекателни компании се възползваха от тенденцията, разширявайки бизнеса си.
X5 Group, която притежава няколко от най-известните вериги супермаркети в Русия, обяви, че разширява дейността си в Далечния изток. Регионът процъфтява през последните години, тъй като руските партньори за внос търсят алтернативни търговски пътища, за да заобиколят западните санкции.
Според анализ на "Файненшъл Таймс" работните места за търговия на дребно и хотелиерство, обявени в югоизточната част на Хабаровския край, са се увеличили почти двойно през годината до януари 2025 г. Сред руските компании, които набират нови служители, са супермаркетът "Пятерочка", веригата за бързо хранене Rostic's и магазините за електроника "М.Видео-Елдорадо".
Миналата година веригата "М.Видео-Елдорадо" отвори 100 магазина в 25 нови града. Тези градове с население под 100 000 души се намират в централните индустриални райони на Русия.
Нивото на безработица в Русия падна до 2,4% през зимата на 2024 г. от 4,3% през същия период на 2021 г., тъй като държавата налива пари в нови работни места в процъфтяващия отбранителен сектор на страната и в спомагателни промишлени предприятия, които произвеждат облекло, храна и гориво за военните.
Заплатите се повишиха и в други сектори, тъй като компаниите в тях бяха застрашени от набора в армията.
Централната руска република Марий Ел предлага 3 000 000 рубли като начална заплата за новобранци, повече от 3 пъти от средната годишна заплата в региона. Номиналните доходи в традиционно необлагодетелстваната република са се увеличили с почти 80% от декември 2021 г. до 2024 г., в сравнение с ръст от около 60% в Москва, според данни на руската държавна статистическа агенция Росстат.
"Плащанията в армията са огромни, така че тези, които преди дори не са мечтали да си купят скъп смартфон, сега могат лесно да го направят", казва Сергей Половников, ръководител на руската аналитична група "Контент Ревю".
Жител на централния руски град Чебоксари, който пожела да остане анонимен, каза пред Financial Times, че е забелязал разлика в броя на хората, които купуват кафе за вкъщи в неговия град. "Вече можете да стоите на опашка половин час във верига за бързо хранене", каза той. "Някои добри ресторанти изискват резервации седмица по-рано, което преди не беше така."
Нарастването на доходите след облагане с данъци се дължи на факта, че заемите за големи покупки все още остават недостъпни за много руснаци, тъй като централната банка на страната повиши лихвените проценти до 21% в опит да намали нарастващата инфлация. Потребителските цени в Русия са се повишили с 9,5% миналата година в сравнение със 7,4% през 2023 г., според официалната статистика. Официалната инфлация в страната прескочи 10% в началото на тази година.
"Имам добри доходи, но не мога да си купя апартамент или кола. Давам пари за по-качествена храна и се храня по-често навън", споделя местен жител.
Жителка на съседния град Шумерля с население под 30 000 жители отбеляза, че в нейния район се отварят все повече салони за красота: "Сега почти всички жени си правят маникюр. Има повече маникюристи, както и салони за красота, които предлагат апаратна козметология. В нашия град има дори частен център за подстригване на кучета. Това говори много."
Големите регионални градове започнаха да привличат компании, които преди бяха разположени в Москва. Веригата фитнес зали "Спирит Фитнес", където месечното членство струва до 70 долара, отвори клон в уралския град Челябинск миналата година.
"Хората вече имат пари, които могат да харчат за себе си", казва Михаил Ричагов, представител на Асоциацията на търговските центрове на Русия. "Те могат да плащат повече, за да поддържат здравето си. Това се потвърждава и от разширяването на фитнес индустрията.“
Друг фактор за нарастване на доходите на населението са плащанията за загинали войници. Една вдовица сподели в Инстаграм, че е използвала обезщетението, което е получила за смъртта на съпруга си, за да купи недвижим имот във Владивосток. "Колко струва животът?... 12 милиона рубли", написа тя, цитирана от FT.
Лаура Соланко, служител на Института за икономика към Банката на Финландия, прогнозира, че с края на руско-украинската война в Русия военните ще бъдат първите, които ще загубят доходи, но някои промени в регионалната икономика на страната ще останат.
"Регионите, които се възползват от промяната в географията на външната търговия, ще продължат да се радват на тези предимства", каза тя. "Това се отнася и за областите, където производството и броят на предприятията във военната индустрия са се увеличили, тъй като Русия ще трябва да се превъоръжава в продължение на много години".
И остава въпросът - при истински мир какво точно ще стане с руската икономика, след като тя се военизира до абсурдни нива? Какво ще стане най-вече с обвързани от втора линия с руската армия бизнеси, ако вече я няма войната и Путин не харчи толкова много за военната сфера? Или ще бъде намерен бързо нов враг?