“Дресираха” кофти вирус да атакува опасен рак на кожата
Генетично модифициран херпес симплекс селективно заразява и унищожава туморните клетки

Учените модифицираха генетично вируса на херпес симплекс (HSV-1), за да го насочат към меланома, една от най-смъртоносните форми на рак на кожата. Известен като талимоген LaherParepVec (T-VEC), този вирус селективно заразява и унищожава туморните клетки, като същевременно засилва антираковия отговор на имунната система.
В клиничните изпитвания T-VEC показа обещаващи резултати, свивайки тумори при пациенти, които са се провалили при стандартно лечение. Терапията вече е под разширен регулаторен преглед в няколко държави за по-широко одобрение.
Съществуват два типа вирус херпес симплекс – 1 (HSV-1) и 2 (HSV-2). HSV-1 най-често причинява инфекции около устата, докато HSV-2 най-често води до генитални инфекции. Предават се чрез пряк контакт с телесни течности или лезии на инфектирания индивид. Предаване може да случи дори, когато симптомите не са на лице.
Гениталният херпес се класифицира като болест, предавана по полов път. Възможно е да се предаде на детето при раждане.
След инфектиране, вирусът се транспортира по сетивните нерви към телата на нервните клетки, където остава за цял живот. Сред причините за появяване на симптомите са: намалена имунна функция, стрес и излагане на слънчева светлина. Ваксина срещу вируса не съществува и веднъж заразен, човек не може да се излекува.
Херпес симплекс – 1 е добре познат на почти всички хора
Световната заболеваемост от HSV-1 or HSV-2 варира между 60% и 95% при възрастните хора. HSV-1 обикновено се придобива през детството.
В световен мащаб ракът на кожата е най-разпространеният рак.
Той е по-опасен от други видов рак на кажота, защото е много по-вероятно да се разпространи в други части на тялото, ако не бъде открит и лекуван рано. Повечето ракови заболявания на кожата започват в най-горния слой на кожата, наречен епидермис. Меланомът започва в меланоцитите — пигментните клетки, които определят цвета на кожата, косата и очите. Освен в кожата, може да започне и в увеята на окото или в лигавиците, макар и много рядко. Хората с по-светъл цвят на кожата са по-уязвими към меланом. Други рискови фактори са: слънчево изгаряне в детска възраст, ексцесивни излагания на слънце, фамилна обремененост, хора с отслабена имунна система и такива с вече диагностициран меланом.