Ледниково изригване в Гренландия отключи 3000 милиарда литра вода!
За първи път в историята учени успяха да наблюдават и документират в реално време изригване на ледниково езеро в Източна Гренландия – феномен, който е едновременно впечатляващ и тревожен сигнал за ефектите на глобалното затопляне. Екипът от университета в Копенхаген регистрира отделянето на над 3000 милиарда литра стопена вода, което се равнява на тройното годишно водно потребление на Дания, само за няколко седмици.
Тази рядка природна проява предлага уникален поглед върху мощта на топенето на ледовете и потенциалните опасности, които крие, пише Meteo Balkans.
Ледниковото изригване, известно още като наводнение при изблик на ледниково езеро (GLOF), представлява внезапно и масивно изпускане на вода от ледниково езеро.
Тези езера се формират, когато стопена вода се натрупва зад естествени ледени или отломъчни бариери. С времето натискът на водата може да разруши бариерата, което води до внезапен изблик и наводнения.
Тези събития стават все по-чести в резултат на изменението на климата, тъй като повишаващите се температури ускоряват топенето на ледниците. Изригванията могат да причинят разрушителни наводнения, ерозия на почвата и заплахи за инфраструктурата и човешкия живот.
В края на септември 2024 г. ледниковото езеро Каталина, разположено в Източна Гренландия, внезапно освободи водните си резерви във фиорда Scoresby Sound – най-големият фиорд в света. Изчислено е, че 3,4 кубични километра вода са се излели само за няколко седмици, което поставя това събитие сред трите най-големи регистрирани изблици в света.
Сателитни наблюдения разкриха, че нивото на езерото е спаднало със 154 метра между 23 септември и 11 октомври – свидетелство за мащабите на процеса. Това е и първият път, когато учените успяват да измерят такова събитие в реално време, благодарение на напредналите технологии.
Езерото Каталина е събирало стопена вода повече от 20 години, задържана от масивния ледник Едуард Бейли. С натрупването на водата, налягането става толкова голямо, че ледникът постепенно се издига, позволявайки на водата да издълбае 25-километров тунел под леда. Този тунел се превръща в канал за изблик, който води водите към Scoresby Sound.
Макар че слабото население на Гренландия е спомогнало за избягването на човешки жертви, подобни явления в други части на света, като Хималаите, имат опустошителни последици. Там изблици на ледникови езера са унищожавали цели села и са вземали десетки жертви.
Според проучване от 2023 г., 15 милиона души по света живеят под заплахата от ледникови наводнения. С повишаването на температурите и ускоряването на топенето, учените предупреждават, че тези събития ще зачестят и ще бъдат с още по-големи мащаби.
„Очакваме още по-големи изблици, докато ледовете на Гренландия се оттеглят през следващите векове,“ споделя Аслак Гринстед от Института Нилс Бор. Той допълва, че разбирането на тези явления е ключово за разработване на ефективни стратегии за ранни предупреждения.
Енергията, освободена по време на ледников изблик, е огромна. Според изчисления, изригването на езерото Каталина е било еквивалентно на енергията, произведена от най-голямата атомна електроцентрала в света, работеща на пълен капацитет в продължение на 22 дни.
На теория тази енергия би могла да захранва малък град, осигурявайки непрекъснато 50 мегавата електроенергия. Въпреки това, логистичните предизвикателства при овладяването на тази мощ са значителни, особено в отдалечени региони като Гренландия, където инфраструктурата е слабо развита.
Изригването на ледниковото езеро Каталина е ясен сигнал за нарастващите рискове, породени от климатичните промени. С увеличаването на глобалните температури, подобни явления не само ще зачестят, но и ще придобиват все по-мащабни измерения.
Учените подчертават важността на продължаващите изследвания върху ледниковата динамика, както и необходимостта от иновации за използване на енергийния потенциал на топената вода. Разработването на ранни предупредителни системи и устойчиви технологии може да помогне за смекчаване на рисковете и оползотворяване на тези масивни сили за благото на обществото.