Лекарският съюз: Здравният министър трябваше да си подаде оставката

Д-р Николай Брънзалов смята, че не може при повишаването на минималната заплата толкова пъти потребителската такса да стои на едни нива

Новини
10:43 - 14 Януари 2024
4121
Лекарският съюз: Здравният министър трябваше да си подаде оставката

"Изявата на министъра беше грешка от негова страна. Той или просто трябваше да си подаде оставката, или не трябваше да го споделя това, за да изчака времето на ротацията и евентуално да освободи мястото си". Това мнение изказа пред БНР д-р Николай Брънзалов - зам.-председател на УС на БЛС, по повод изказване на здравния министър, че ще се оттегли от поста след ротацията. 

Според Брънзалов това едва ли ще доведе до сътресения в преговорния процес по Националния рамков договор, който по думите му върви гладко. Не трябва да има опасения в тази посока, смята той.

По думите му преговорите за НРД все още текат. От БЛС настояват за 25% увеличение на клиничните пътеки. До този момент в цената на клиничната пътека никога не е калкулирана цената на лекарския труд, отбеляза д-р Брънзалов, като подчерта, че те настояват за това отдавна. 

Лекарите настояват също и до голяма степен да се увеличи процентът на еднодневните пътеки и процедурите. По думите му това са дейности, които ще могат да се вършат и в извънболничната медицинска помощ. По този начин ще се получи ресурс, който може да доведе до увеличение на клиничните пътеки и то не само с 25%, а и с повече, обясни той в интервю за предаването "Неделя 150". 

Д-р Брънзалов подчерта, че болничният престой е доста скъпа дейност. Според него еднодневният престой може да се яви в пъти по-скъп от този в скъп хотел. "Това трябва да се прецизира, за да се освободи ресурс и второ - пациентите да получават по-бърза и адекватна грижа", каза той.

По думите му за 24 часа в едно сериозно лечебно заведения могат да се свършат много неща и след това пациентът да се прибере вкъщи или да се пренасочи вкъм болница за рехабилитазия.

"След като една клинична пътека към момента е 3-дневна, а работата може да се свърши за 24 часа - защо един пациент трябва да седи там 3 дни", попита риторично лекарят. И добави:

"За 6,5 млн. население имаме 2 млн. и повече хоспитализации. Не мисля, че това трябва да продължава по този начин. Имаме много хоспитализации в България. /.../ Много често у нас се налага хиспитализация с цел диагностика". 

Този бюджет е най-висок, защото той се определя от ръста на минимална заплата, инфлационни процеси и т.н., обясни още д-р Брънзалов за бюджета за здравеопазване. "В същия момент - 100 лв. се получава месечно на всеки здравноосигурен гражданин в България", изтъкна той.

Според него не заделяме достатъчен ресурс за превенция. Той е категоричен, че България разполага с достатъчно специалисти. 

За да има нови болници, трябва да се направи реална здравна карта на България и те да се откриват там, където е необходимо, изказа мнението си д-р Николай Брънзалов.

Не може след като минималната работна заплата е нараснала 4 пъти, една такса като потребителската да седи на една фискирана цена, без да е обвързана с нито един друг икономически показател, заяви д-р Николай Брънзалов. Според него сумата от освободените от потребителска такса хора би трябвало да се поеме от институцията, която е наложила това решение да бъде така, като например тази социална дейност може да бъде поета от социалното или здравното министерство. 

За електронните рецепти д-р Брънзалов отново повтори, че нямат нищо против електронните рецепти. Винаги сме се отзовавали за всяка ефективна стъпка, отбеляза той. По думите му няма никакъв проблем лекарят да издава електронна рецепта, но когато той е в кабинета. През телефона - тези приложения могат да помогнат, но срещу тях не стои преглед, обясни той и заяви, че трябва да се търси оптимално решение на проблема.