Лена в епицентъра на див скандал в парламента

Топ
15:23 - 10 Юли 2025
5584
Лена в епицентъра на див скандал в парламента

Див скандал заформи Лена Бориславова от "Продължаваме промяната" в парламента. Напрежението се породи при приемането на промени в закона за борба с корупцията в НС. Народното събрание ще избира председателя и членовете на Антикорупционната комисия с обикновено мнозинство, а Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите, ще може да заседава в намален състав. 

Това предвиждат промените в Закона за противодействие на корупцията, които бяха окончателно приети с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, ИТН и четиримата депутати, напуснали групата на АПС на Ахмед Доган.

До приемането на промените се стигна след близо тричасов дебат. От опозицията изразиха съмнение, че новите правила не гарантират политическата независимост на новия състав на Комисията за противодействие на корупцията, а причина за намаляване кворума за вземане на решения на 5-членната Номинационна комисия, е, че управляващите не могат да постигнат съгласие кого да издигнат за омбудсман. 

Дебатът беше оспорван, но на финала се стигна до скандал между управляващите и ПП-ДБ.

Той бе предизвикан от изказване на Лена Бориславова, която прочете от парламентарната трибуна Фейсбук пост на съпругата на арестувания кмет на Варна Благомир Коцев за груби действия на представители на Антикорупционната комисия при обиска на дома им в присъствието на малките им деца.

Така се стигна до взаимни обвинения за политически натиск в миналото и сега:

"Заради тези действия ние имаме съмнение как неутрално ще действа тази комисия. Заявявам го много ясно: нито аз, нито който и да е от "Продължаваме промяната" се притеснява от Антикорупционната ви комисийка".

Отговорът на Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС: 

"Същата тази организирана по онова време шайка от милиционера Бойко Рашков и тогавашния премиер Кирил Петков по какъв начин влезе в дома на госпожа Арнаудова (Севделина Арнаудова – б.р.)? Да не би нейното дете да беше извън дома? КПК трябва да си свърши работата и няма значение по какъв начин са събрани доказателствата и дали това ви харесва, или не, и ако кметът на Варна, и ако съветниците на ПП-ДБ във Варна са организирана престъпна група за корупция, тяхното място е в затвора".

Лена Бориславова от ПП-ДБ пък изтъкна: "Управляващото мнозинство се опитва да заобиколи малкото останали гаранции в закона след решението на Конституционния съд за това как да не се допуска политизация и поставянето на удобни и послушни хора, начело на Антикорупционната комисия. За да са сигурни, че ще продължават да имат послушна Антикорупционна комисия, която ще преследва опозицията и ще арестува кметовете на опозицията посред нощ".

Министърът на правосъдието Георги Георгиев защити промените: "Конституционният съд ни е казал право в очите, че не може парламентът сам да въздига квалифицирани мнозинства.

Правилата довършват процеса по даване на гаранции за прозрачен, независим избор, с изнесена номинационна комисия, като предвиждаме възможността да не бъде блокирана работата на Комисията и има възможност при петима членове, при присъствието на четирима, тя да работи. Защо трябва да се изпълнят тези реформи? Защото са предвидени в Плана за възстановяване. Българските граждани имат право на безвъзмездно финансиране от 10 милиарда лева".

В спора се намесиха и други депутати. Сред тях Станислав Балабанов от ИТН и Николай Денков от ПП-ДБ.

"С всеки друг ще се съглася, ама как е възможно баш Вие тука от трибуната да губите времето на целия парламент и да ни четете морал? Вие, която вдигнахте правителствения самолет да идете на интимна вечеря в Солун с този, който си подаде оставката миналата седмица.

Вие, която лично записахте името на Бойко Рашков в правилата за КОНПИ и промените ви паднаха в Конституционния съд, сега ми излизате от трибуната да ми четете морал. Нямате ли срам бе, госпожо Бориславова, след всичкото това, което ни причинихте? Този, който най Ви защитава, си подаде оставката. Вие кога ще си подадете оставката?", попита Станислав Балабанов.

Николай Денков на свой ред заяви:

"Недейте да се правите, че все едно всичко е наред. Недейте да казвате дали не ви е срам, защото аз ви питам: Вас не ви ли е срам, след като има толкова много случаи на злоупотреби в милиарди и които излизат всеки месец по няколко и вие се правите, че не знаете за какво става дума и говоря за всичките, които излизате и толкова високопарно критикувате "Продължаваме промяната - Демократична България". Не ви ли е срам?".

С това скандалите не спряха. Работата на парламента беше прекъсната, когато на председателското място застана Цончо Ганев от "Възраждане". Тогава депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков заяви, че ще окупира трибуната и няма да допусне изказвания, ако Ганев води заседанието. За да се разреши ситуацията, беше дадена почивка. След нея само 2-ма депутати от ПП-ДБ се върнаха в пленарната зала, а Цончо Ганев продължи да води с двама квестори пред трибуната, за да осигурят спокойното протичане на заседанието. В началото на юни между Ганев и Божанков се стигна до физически сблъсък в пленарната зала.

Преди това със 106 гласа за, 5 против и 34 въздържали се депутатите приеха без дебат на първо четене предложените от МС промени в Кодекса за застраховането.