Левон Хампарцумян: Еврото дава по-добри възможности да бъдем успешни, ако искаме
"Еврозоната не ни пази от политически бели

Предизвикателствата пред развитието на страната и структурните проблеми не се влияят от еврото. Да, то ще позволи да бъдем по-ефективни, но само ако искаме, не е автоматично. Дава ни по-добри възможности да бъдем успешни, но не ни защитава от нищо.
Това каза в студиото на "Офанзива с Любо Огнянов" банкерът Левон Хампарцумян.
"Еврозоната не ни пази от политически бели, пример е словашкият премиер Роберт Фицо. Не пази и от корупционни скандали и фалити на банки. Разумното управление на държавата и финансите ѝ са важни с или без евро. Почти на 95% са свършени всички административни процедури", допълни той. И поясни, че цените няма да скочат след 1 януари заради еврото. По думите му конкуренцията и контрола регулират цените.
На 8 юли България отвори нова глава в съвременната си история като направи последните две стъпки за влизането си в еврозоната. Страната ни вече е окончателно приета след гласуването в Европейския парламент в Страсбург и Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел.
С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас, съобщават от Министерството на финансите. Перспективата пред рейтинга е стабилна. Вчера други две от агенциите - Standard & Poor's и Fitch Ratings също повишиха дългосрочния кредитен рейтинг на България.
Според Хампарцумян тези оценки не се отразяват на гражданите, а на работещите във финансовата сфера и търговията - благоприятно. "Имиджът на България се подобрява, а финансовият риск е по-малък. Най-вероятно още малко ще подобрим рейтинга си до 2026 г. Но това не значи, че България няма да има финансови проблеми, пример е Гърция. Но еврозоната ѝ помогна да се измъкне", припомни той.