Левон Хампарцумян: Прозорецът за еврозоната става по-мъничък

Търговците са в правото си да вдигат цени, отсече финансистът

Общество
18:55 - 06 Януари 2025
13931
Левон Хампарцумян: Прозорецът за еврозоната става по-мъничък

С началото на новата година – на 1 януари, осъмнахме с повишение на куп цени. Най-драстична разлика имаше при хляба и при бензина, но увеличение имаше и при тока и водата.

Левон Хампарцумян сподели пред Цветанка Ризова какво мисли за поскъпването. Според елитния банкер това, което придържа цените в някакъв баланс, са две неща - контрол и конкуренция. Според него обаче двата механизма в България са леко счупени и повредени.

"По този начин те могат да си позволят, дори примерно шефа на една асоциация да излезе и да каже пред медиите: Ние ще вдигнем цените с 10 процента. Ами, аз ако съм шеф на Комисията за защита на потребителите, на другия ден ще го извикам и ще го питам картел ли ще прави или какво", започна Хампарцумян.

Според него никой не трябва да чака от властта да оправи цените, защото 50 години го е правила по време на комунизма, и всички знаят какво е било. За Хампарцумян е най-важно властта да създава условия за конкуренция и да има контрол, и това е, което трябва да се поправи.

Левон допуска също, че някои решения на упавляващите може да попречат на България да влязат в еврозоната и да повишат инфлацията.

"Посоката е правилна, но начинът, по който се прави, е безобразен. Много рязко се случва това нещо, без да е покрито с приходите. Говоря за вдигането на заплатите в държавната администрация в най-широкия смисъл примерно, даването на разни субсидии по повод и без повод и диференцирани ставки на ДДС. Всичко това всъщност са неща, които водят в посока неефективност в икономиката и съответно повишават инфлацията", допълни Хампарцумян. 

Той коментира и мнението на експерти, според които има прозорец за България за влизане в еврозоната и ако не се възползваме сега от него, няма да имаме втори шанс.

"Прозорецът става по-мъничък. Ние сме в процедура ERM II, която предшества кандидатстването за еврото и трябва да уплътним, някакви критерии трябва да направим, и даже в момента нещата са доста формални. Трябва формално да изпълним тези неща, разбира се, политическият компонент е все пак трябва и да искаме, заяви пред Цветанка Ризова по бТВ Левон Хампарцумян.

ДДС за хляба отново се връща от януари, но въпросът е защо цените се вдигнаха още преди да е платен реално първият ДДС, попита Ризова.

„Това се случва защото толкова много се говореше, че всичко ще поскъпне, че накрая търговците вдигнаха цените. Не би трябвало да ги обвиняваме обаче – тяхната цел е да си максимизират печалбата. Това, което държи цените в някакъв баланс са две неща – контрол и конкуренция“, обясни финансистът Левон Хампарцумян.

„Търговците са в правото си да вдигат цени. Ако загубят пазарен дял или клиенти, тогава цените биха паднали“, уточни финансистът.