Лидерите от Тихоокеанския регион не се разбраха за климата
След 12-часови преговори в Тувалу обаче не бе постигнат консенсусът
Ръководителите на островни държави от Тихия океан не успяха днес да се споразумеят за нови строги ангажименти срещу промените в климата на годишната си среща, като вместо това се договориха да подкрепят план, който им позволява да бъдат изключвани от конкретни мерки, с които не са съгласни, предаде Ройтерс.
Някои лидери, участвали във Форума на тихоокеанските острови, се надяваха всичките 18 страни членки да се ангажират с политика за ограничаване покачването на температурите до не повече от 1,5 градуса над нивата от прединдустриалната епоха и да се договорят за незабавно спиране на въгледобива.
След 12-часови преговори в Тувалу обаче не бе постигнат консенсусът, изискван от правилата на форума за формулиране на регионалната политика.
Вместо това лидерите подкрепиха нови строги правила, но с условието, че всяка страна членка може да не прилага онези мерки, с които не е съгласна.
Намиращите се на ниска надморска височина тихоокеански острови са на фронтовата линия на глобалните климатични промени, като се борят с повишаването на равнището на световния океан и свързаните с това кризисни явления, принудили някои от жителите им да се преместят да живеят на по-високи места.
Премиерът на Тувалу Енеле Сопоага каза, че Австралия е била срещу приемането на нови строги стандарти, което поражда напрежение с тихоокеанските й съседи през последните години.
Австралия твърди, че по-строгите екологични стандарти ще засегнат нейната икономика, която е силно зависима от въгледобива. Страната подписа Парижкото споразумение за климата от 2016 г., което задължава държавите да водят политика, ограничаваща повишаването на температурата на Земята до не повече от 2 градуса спрямо нивата от прединдустриалната епоха.