Ливан и Израел уредиха спорна морска граница
Ливан и Израел постигнаха историческо споразумение, уреждащо спорната морска граница между тях, заяви израелският премиер Яир Лапид.
Макар и ограничено по обхват, споразумението ще отбележи значителен компромис между двете държави с доста турбулентна история. То ще отвори пътя за проучване на енергийни източници в морето и ще намали източника на неотдавнашното напрежение между държавите.
"Това е историческо постижение, което ще укрепи сигурността на Израел, ще влее милиарди в израелската икономика и ще гарантира стабилността на северната ни граница", заяви Лапид в изявление.
Условията на проекта удовлетворяват Ливан и той се надява, че сделката ще бъде обявена възможно най-скоро, заяви ливанският президент Мишел Аун, предаде Ройтерс.
По-рано израелският съветник по националната сигурност Еял Хулата също даде положителна оценка:
"Всички наши искания бяха изпълнени, промените, които поискахме, бяха коригирани. Защитихме интересите на Израел в областта на сигурността и сме на път да постигнем историческо споразумение", каза той в изявление.
Тежко въоръжената, подкрепяна от Иран ливанска групировка "Хизбула" не коментира подробности за предложенията по време на непреки преговори, но заяви, че ще се съгласи с позицията на ливанското правителство.
Лидерът на "Хизбула" Сайед Хасан Насрала, чиято групировка е водила множество войни с Израел, също многократно предупреждаваше за ескалация, ако споразумението не осигури морските права на Ливан. Насрала трябва да направи обръщение по-късно.
По-рано ливанският преговарящ Елиас Бу Сааб заяви, че ако всичко върви добре, "усилията на Хохщайн неминуемо могат да доведат до историческа сделка".
Ливан смята, че в последния проект "са взети предвид всички изисквания на Ливан и ние вярваме, че другата страна трябва да чувства същото", каза той.
Докато Израел напредва с производството и износа, усилията на Ливан са възпрепятствани от политическа неефективност.
Намирането на газ би било голяма придобивка за Ливан, който от 2019 г. насам е затънал във финансова криза. В крайна сметка подобно откритие би могло да реши дългогодишния проблем на Ливан с производството на достатъчно електроенергия за населението.