ЛОШИ НОВИНИ: Вкараха пенсиите в капан на цените
Парите в пенсионни фондове губят покупателната си сила
Парите на осигурените в частни универсални пенсионни фондове изгарят от инфлацията и вместо да осигуряват доходност реално губят покупателна сила. Това показват изчисления на база официални данни на Комисията за финансов надзор. Това е основната причина за малкия размер на вторите пенсии, които много граждани вече получават.
Частните пенсионни фондове развиват дейност в страната от малко повече от 20 години, което е добър срок да бъде направена равносметка за постигнатите резултати от дейността им. Доходността на различните универсални пенсионни фондове за период от 20 години и три месеца, откакто Комисията за финансов надзор (КФН) публикува данни за доходността от управление на парите на осигурените, варира от 70,45% до 128,16%. Същевременно натрупаната инфлация за периода от 1 юли 2004 г. до 30 септември 2024 г. е 126,3%, показват официални данни на Националния статистически институт. Оказва се, че само един от фондовете, които оперират на пазара в страната от повече от 20 години, има доходност от управление на парите за втора пенсия малко над инфлацията.
Тоест десетте лева примерно, които са вкарани във фонда преди малко над 20 години, са нараснали толкова, че сега да бъдат купени същите стоки и услуги, както преди 20 години, и дори няколко грама повече (ако например купуваме картофи или домати).
Доходността на останалите универсални пенсионни фондове е по-малка от инфлацията. При два от фондовете доходността е малко над 70 на сто при инфлация за същия период от над 126%. Оказва се, че парите на осигурените губят покупателна сила вместо спестяванията им да нарастват през годините, така че при пенсиониране хората да бъдат финансово обезпечени, пише "Труд".
В универсалните пенсионни фондове задължително се осигуряват работещите хора, родени след края на 1959 г., които не са се отказали от частния си фонд и не са прехвърлили парите си към държавното обществено осигуряване. В доброволните пенсионни фондове вноски за втора пенсия внасят по желание отделни граждани и работодатели за служителите си.
Ситуацията при тях е малко по-различна от тази при универсалните фондове. Доходността на два от доброволните фондове за малко повече от 20 години варира в много широки граници от 26,21% до 149,19%. Два от фондовете постигат доходност по-висока от инфлацията за периода. А доходността на останалите е по-ниска. Отново парите на повечето осигурени губят покупателна способност. Оказва се, че например с 10 лв., които са внесени във фонд преди 20 години, сега може да бъдат купени по-малко стоки и услуги, отколкото тогава.
Годишната доходност на универсалните пенсионни фондове за последните две години е средно 8,35%, показват най-новите данни на КФН. Годишната доходността на различните фондове от края на септември 2022 г. до края на септември 2024 г. е между 5,54% и 10,08%. Но този период беше добър за инвеститорите на фондовите борси на международните пазари заради поскъпването на акциите. При пенсионните спестявания е важно да се гледа и доходността за дълъг период от време, защото така се елиминират изкривявания заради временни кризи или подем на борсите.