Македония клекна: Вкарва българите в конституцията си
Включването на българите в Конституцията на Северна Македония трябва да е последното условие за начало на преговори за членство на страната в Евросъюза. Скопие ще иска твърди гаранции от България и от Евросъюза за това, заяви македонският президент Стево Пендарвоски след среща с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел в Охрид. Той е на посещение в страната за участие в Преспанския форум за диалог, който започна днес.
В Скопие не сме видели френското предложение за решаване на спора ни с България. Ние разговаряме с нашите български колеги в рамките на диалога, който продължава от месеци.
За вписването на българите в Северна Македония в преабмюла на конституцията има политическа воля, но технически не е възможно да се реализира за по-малко от три месеца.
Политическият аспект на въпроса обаче е дали това ще е последното искане от България. Търсим силни политически гаранции не само от страна на България, но и от страна на ЕС, че това ще бъде последното искане от страна на България, е заявил Пендаровски, цитиран от "Евронюз".
Пендаровски оцени посещението на Шарл Мишел в бурния за Европа и света период само няколко дни преди срещата на върха на ЕС през юни, като доказателство за необходимостта от координация на стъпките между Балканите и ЕС заради необходимостта от решителни и принципни решения.
Северна Македония и Албания трябва да започнат преговори с Евросъюза възможно най-скоро, което е важно не само за двете държави, но и за региона като цяло, особено в контекста на новите геополитически събития. Това е основен приоритет и ние подкрепяме всички усилия за намиране на взаимно приемливо решение на отворения двустранен въпрос с България. Наистина съм ангажиран с Франция и Евросъюза, за да помогна за придвижването на този процес напред и съм убеден, че много скоро ще имаме положително развитие, което със сигурност ще бъде много важно за вашата страна и за целия регион. Така е отговорил, от своя страна, Шарл Мишел.
Мишел обяви още, че на 23 юни ще организира среща на 27-те страни членки и държавите от Западните Балкани.
Искаме и работим за отблокиране на процеса за Северна Македония и Албания. Не съм сигурен какво ще се случи на следващото заседание на Европейския съвет, но ще направим всичко възможно да предприемем решителни стъпки, поясни той.