Македония забрани Звездата от Вергина

Скопие изпълнява договора с Гърция и се отказва от древните символи

Балкани
18:07 - 12 Август 2019
35897
Македония забрани Звездата от Вергина

Забрана да се използва Звездата от Вергина на всякакви публични места е в сила от днес в Северна Македония съгласно изпълнението на условията в споразумението с Гърция по спора за името, съобщава гръцкият в. "Катимерини".

Споразумението, което в началото на 2019 г. бе одобрено от парламентите на двете страни, предвиждаше шестмесечен преходен период преди забраната да бъде въведена. Договорът с Гърция поставя условие Северна Македония да се откаже от всякакви претенции за връзки с културата на древна Македония и нейните символи.

Звездата от Вергина бе изобразена върху първия флаг на страната, но след това премахната, след като Гърция наложи търговско ембарго на Македония, напомня "Катимерини". 


Звездата от Вергина, наричана още Вергинското Слънце, е символ, който представлява стилизирана звезда със шестнадесет лъча. Открита е при археологически разкопки в околностите на село Вергина, Северна Гърция, изобразена върху златния ларнакс, намерен от проф. Манолис Андроникос през 1977 в царска гробница от времето на Антична Македония.

Проф. Андроникос разчита символа като звезда, като преливаща звезда или като преливащо слънце. Той предполага, че ларнаксът се появява по времето на Филип II Македонски, бащата на Александър Велики, макар че други историци предполагат, че гробницата всъщност принадлежи на по-късния македонски владетел Филип III Аридей. Златният ларнакс е изложен в археологическия музей на Вергина, много близо до мястото, където е намерен. Друга версия на Звездата от Вергина, с 12 лъчи, е намерена изобразена върху ларнакса на Олимпия.

След откриването на златния ларнакс (кутия), много от гърците започват да възприемат звездата от Вергина като символ на приемствеността на античната македонска култура и съвременна Гърция. Днес символът е широко разпространен в Гърция. Звездата от Вергина на синьо поле обикновено е използвана като държавна емблема на три периферии, префектури и общини в региона Егейска Македония. Синьото знаме със Звездата от Вергина по този начин се появява през 80-те години на XX век.

Същият символ е заимстван и от голямата македонска диаспора, а по късно след разпадането на Югославия, независима Република Македония поставя Звездата от Вергина на новото си знаме. Това обаче става причината за полемика вътре в самата Република Македония и в отношенията ѝ със съседна Гърция. Значителното албанско малцинство не одобрява новото знаме на страната, тъй като го смята за приспособен етнически символ на славянското мнозинство в Македония, който не е подходящ за една мултиетническа държава. В Гърция се разразяват яростни протести. Гръцкото правителство и мнозинството от гърците смятат, че това е незаконно присвояване на чисто елински символ и предявяване на претенции към наследството на Филип II Македонски. В крайна сметка Република Северна Македония се отказа от този древен символ.