Малък ядрен реактор е причинил взрива край Архангелск
Норвегия заяви, че е засилила радиационния мониторинг, но не е открила нищо
Злополучният ракетен тест, завършил с експлозия, убила петима учени миналата седмица край Архангелск, Русия е включвал малък ядрен реактор, според високопоставен служител в института, където са работили учените, съобщава "Тайм".
Институтът работи върху дребномащабни източници на енергия, които използват "радиоактивни материали, включително делящи се и радиоизотопни материали" за Министерството на отбраната и за граждански цели, коментира Вячеслав Соловьов, научен директор на института.
Мъжете, чието погребение е в понеделник, са национални герои и "елитът на Руския федерален ядрен център", обяснява директорът на института Валентин Костюков във видеото, което също е публикувано на официален уебсайт в Саров, посветен на град с висока сигурност до ядрени изследвания на по-малко от 400 километра източно от Москва.
Взривът от 8 август е по време на тест на ракета, използваща "изотопни източници на енергия" на морска платформа в Архангелска област, близо до Арктическия кръг, съобщи руската държавна ядрена компания "Росатом". Първоначално Министерството на отбраната съобщава, че двама са загинали при произшествието, което каза, че включва тестване на ракетен двигател с течно гориво. Министерството не спомена ядрения елемент.
Директорът на "Росатом" Алексей Лихачов определи загиналите като "истински герои" и "гордост за нашата страна".
"По-нататъшната ни работа по новите оръжия, които със сигурност ще завършим, ще бъде най-добрата почит към тях", коментира той по време на погребението според "Росатом". "Ще изпълним заръките на Родината и ще защитим изцяло нейната сигурност."
Инцидентът предизвика кратък скок в радиацията в близкия пристанищен град Северодвинск, според изявление на уебсайта на местната администрация, което по-късно е премахнато. Руските военни заявиха, че нивата на радиация са нормални, но разкриха малко подробности за инцидента.
Норвегия заяви, че е засилила радиационния мониторинг след инцидента, но не е открила нищо. Южните ветрове и голямото разстояние между границата и експлозията правят малко вероятно и Финландия да засече някаква радиация, коментира пред "Тайм" Пия Вестербака, директор на Финландското управление по радиация и ядрена безопасност. Властите още не са проверила своите въздушни филтри след инцидента, но очаква тази седмица да има резултати, допълва тя.