Марин льо Пен гневна от липсата на френският флаг на Триумфалната арка
Предизборната кампания не е безплатен пропуск за дребни лъжи и спорове, написа секретарят по евровъпросите
Френският крайнодесен лидер Марин льо Пен протестира в събота срещу поставянето на знамето на Европейския съюз (ЕС) на Триумфалната арка за началото на шестмесечното председателство на Париж на блока, съобщи "Ройтерс".
Льо Пен, която според проучванията е основният съперник на президента Еманюел Макрон за пролетните президентски избори, се присъедини от други десни политици в негодувание срещу флага на ЕС, развяващ се върху забележителността на столицата Париж.
"Украсяването на Триумфалната арка единствено в цветовете на Европейския съюз, но без националния флаг, е истинска атака срещу идентичността на нацията ни, защото този паметник почита нашите военни победи и помещава Гробницата на Незнайния воин", каза тя в изявление.
От офиса на Макрон не са коментирали изявлението.
Но френският държавен секретар по европейските въпроси Клеман Бон каза, че демонстрацията е само временна. "Френското знаме не е заменено. Предизборната кампания не е безплатен пропуск за дребни лъжи и спорове", написа той в "Туитър".
Макрон, който все още не е казал дали ще се кандидатира за преизбиране през април, победи Льо Пен на балотажа през 2017 г. с 66 процента срещу 34 процента. Всички проучвания показват, че той е фаворит да спечели още един петгодишен мандат.
Льо Пен каза, че ще се обърне към Държавния съвет, който действа като правен съветник на изпълнителната власт, да премахне знамето на ЕС.
С настъпването на 2022-а, Франция пое председателството на Съвета на Европейския съюз - на ротационен принцип, след като през последните шест месеца той беше оглавяван от Словения.
Девизът на френското председателство е "Възстановяване, сила, принадлежност". Президентът Макрон вече заяви, че "2022 година трябва да се стане повратна за Европа".
"През последните години нашият континент толкова пъти беше очернян", отбеляза той, напомняйки упреците, че Европа е "разделена, неспособна на общи проекти, на път е да стане исторически неактуална".
Пандемията обаче показа, че единението не само е полезно, но и е "източник на надежда", подчерта Макрон.
Според него, новият модел на растеж трябва да стимулира иновациите и създаването на работни места след приключването на коронавирусната пандемия, конкурентноспособността на Европа. По думите му, този модел трябва да е в съответствие с климатичните цели.
Очаква се Франция да се съсредоточи върху опазването на околната среда и цифровизацията.
Акцент по време на френското председателство ще бъде и "европейският суверенитет" с оглед на защитата на границите и на въпросите, свързани с отбраната.
В чест на започващото френско председателство редица сгради в цялата страна, включително Елисейският дворец и Айфеловата кула, бяха осветено в синьо - цвета на флага на ЕС.
По-рано френският изрази мнение, че Европейският съюз трябва да разработи нов механизъм за защита границите на Шенгенската зона. По думите му, той трябва да се задейства в кризисни ситуации, "когато ще е необходимо да подсилим външните ни граници".
Париж ще настоява и за реформиране на Шенгенската зона.
Според френския президент, през шестте месеца на френското председателство ще се работи по идеята за европейски пакт за по-справедливо разпределение на мигрантите в Европа.