Мая Манолова: Вместо да върнат пари на хортата, те може да доплащат за парно

Икономика
11:01 - 30 Март 2020
2123
Мая Манолова: Вместо да върнат пари на хортата, те може да доплащат за парно

Вместо да върнат пари на хората заради поевтиняването на газа с над 40 %, управляващите може да ги карат да доплащат за парно, топла вода и газ със задна дата. 

„Изразяваме огромната си тревога, че ако Народното събрание приеме в този вид предложения текст в §2 (4) от Закона за изменение и допълнение (ЗИД) на Закона за енергетиката (ЗЕ), може да се окаже, че вместо да се връщат надвзети суми на клиентите на топлофикационните дружества, клиентите да имат да доплащат за периода от 1 юли 2019 г. до 31 март 2020 г., в резултат на утвърдени нови цени от КЕВР. По този начин регулаторът може да реши да не отрази цялото намаление от 40 % на цената на природния газ в цените на топлинна енергия за посочения период, което няма да бъде коректно към клиентите на топлофикационните дружества, които си заплащат сметките в срок. Такива прецеденти вече има".

Това се казва в становището на Мая Манолова и Гражданската платформа „Изправи се.БГ" до председателя на Комисията по енергетика в 44-то Народно събрание, публикувано на сайта на гражданската платформа. 

Становището е по повод готвения Закон за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, заради който НС ще се събира извънредно тази седмица.

Манолова определя като „правен абсурд" заложеният в законопроекта текст, според който е предвидена възможност, противоречаща на правните принципи, за отмяна със задна дата на решения на КЕВР. Според нея това би довело до хаос в сметките и икономическите отношения.

Според Манолова няма основание за заложеното в законопроекта определяне на цената на природния газ на всеки 6 месеца, вместо досегашното положение: на всеки 3 месеца, още повече, казва тя, че няма приложена оценка за въздействието как тази промяна ще се отрази върху сметките на потребителите и бюджета на домакинствата. 

Манолова настоява и за текст в закона, в който да се предвиди топлофикациите да плащат лихви за забава на клиентите си за времето от датата на получаването на надвзети суми от топлофикационните дружества от „Булгаргаз" ЕАД до датата на прихващането на надвзетите от клиентите суми чрез годишните изравнителни сметки.