Мъжките индивиди невинаги доминират при приматите
Изследване представя по-различна картина на отношенията между половете при маймуните и лемурите

Мъжките индивиди невинаги доминират при приматите, съобщи АФП, като цитира ново проучване.
Изследването, публикувано в американското списание Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), оборва идеята за доминацията на мъжките сред приматите, като представя много по-различна картина на отношенията между половете при маймуните и лемурите, съобщи АФП.
„Дълго време имахме бинарна представа по въпроса – мислехме, че даден вид е доминиран или от мъжки, или от женски индивиди и че това е фиксирана характеристика. Съвсем наскоро тази идея бе поставена под въпрос от проучвания, които показаха, че нещата са много по-сложни“, обясни пред АФП приматологът Елиз Хюшар от френския Национален център за научни проучвания (CNRS). Тя работи в Университета на Монпелие. Тя е водещ автор на изследването.
„Тепърва започваме да се питаме какви факти влияят върху тази гъвкавост“,
отбеляза тя. И даде пример с демографията на групата или съотношението между мъжките и женските индивиди.
Пет години упорита работа на екип от френски и германски учени позволява да се съберат данни от 253 популации, представляващи 121 вида (лемури, маймуни, лори, дългопети). Те откриват, че сблъсъците между индивиди от противоположния пол са много по-чести, отколкото сме си представяли – средно повече от половината от взаимодействията в рамките на групата включват и мъжки, и женски индивиди.
Явната доминация на мъжките (с над 90% спечелени сблъсъци), например при бабуините или шимпанзетата, се наблюдавала при 17% от случаите. В 13% от взаимодействията женските били на върха на йерархията – например при лемурите.
При голяма част от видовете обаче, сблъсъците биха могли да бъдат спечелени както от женските, така и от мъжките индивиди, отбелязва АФП.