Мечка нападна шеф на планински спасители в Румъния
Жертвата е открита в безсъзнание, с тежки наранявания по главата, лицето и гърба

Поредна опасна среща между човек и мечка разтърси румънското общество, след като в неделя вечерта, 30 март, началникът на планинската спасителна служба "Салвамонт" в румънския курортен град Предял (окръг Брашов) бе нападнат от мечка на път към дома си и откаран в болница в критично състояние, пише Romania Insider.
По информация на местните власти, става дума за женска мечка с две малки, която е била наблюдавана в района и преди. Мъжът е бил нападнат изненадващо, а случаен минувач е подал сигнал до спешна помощ. Два медицински екипа , включително реанимационна линейка, са реагирали незабавно. Жертвата е открита в безсъзнание, с тежки наранявания по главата, лицето и гърба.
Инцидентът предизвика бурни реакции и остри призиви за спешни мерки срещу нарастващите срещи между хора и мечки в населени райони. "Искаме туристически курорти, но не можем да се справим с тази ситуация. Това можеше да бъде всеки, не само шефът на "Салвамонт". Трябва решение, и то сега," заяви Сабин Корною, президент на румънската планинска спасителна служба.
Само на 12 км от Предял, в съседния курорт Бущени (окръг Прахова), жителите от месеци се оплакват от мечки, които се появяват всеки ден край контейнерите за смет, включително по оживени улици и детски площадки. Подобни сцени се превръщат в ежедневие, особено с наближаването на лятото.
Префектът на Прахова Емил Дръгънеску настоя за допълнително увеличаване на разрешените квоти за отстрел на мечки, подчертавайки, че проблемът ще се задълбочава. Подобни мерки вече бяха предприети миналата година след трагичния случай в планината Бучеджи, където 19-годишно момиче беше убито от мечка на туристическа пътека.
По данни на румънското Министерство на околната среда, в страната живеят над 8000 кафяви мечки — около 40% от популацията в Европа и двойно над оптималния капацитет, който природната среда може да поеме без риск за човешките общности. Най-силно засегнати са окръзите Прахова, Брашов, Хархита, Ковасна и Бузъу.
Въпреки това еколози и природозащитни организации поставят под съмнение методологията и точността на официалните данни, както и ефективността на ловните квоти. Много от тях настояват, че ловът не решава проблема устойчиво и че са нужни дългосрочни стратегии: преместване на "проблемни" животни, образователни кампании, контрол върху сметищата и изграждане на специализирани центрове за мечки.
Въпреки отпуснатите 11 млн. евро по европейски проект за създаване на Национален план за опазване на кафявата мечка, включващ преброяване и изграждане на центрове, до края на 2023 г. проектът остава незавършен, без яснота за реалния брой мечки в страната.
Министърът на околната среда Мирча Фекет също заяви, че преместването на мечки не дава достатъчен ефект и подкрепи отстрела на агресивни или "скитнически" екземпляри, включително в близост до населени места. По думите му, след премахването на вълка от списъка на строго защитените видове, следващата стъпка може да бъде и мечката.