Медик: Миенето на улиците няма да прочисти въздуха

Фините прахови частици увреждат сърцето и белия дроб

Новини
12:45 - 10 Юли 2019
2656
Медик: Миенето на улиците няма да прочисти въздуха

"Миенето на улиците премахва едрите замърсявания, но фините прахови частици плуват във въздуха и се свалят на земята, когато вали дъжд, но самото миене не може да ги премахне. Така че тази мярка, разпоредена от съда на Столична община, няма да има драматичен ефект за преодоляване на замърсяването на въздуха. Това коментира пред БНР пулмологът Александър Симидчиев от сдружение „Въздух за здраве“.

„Когато е мръсен въздухът, той влиза през входната врата – белия дроб. И започва да уврежда дихателната лигавица. Различните заболявания на белия дроб започват да се развиват на базата на това ниво на замърсяване. Най-малките частици преминават в кръвта и започват да увреждат кръвоносните съдове. Започва повишаване на кръвното налягане, което рефлектира върху сърдечно-съдовата система. А когато частиците влязат в циркулацията на централната нервна система, хората започват да се оплакват от усещане за притеснение, депресия“.

Александър Симидчиев обясни, че към замърсяването с фини прахови частици през зимата се добавят и частиците, които се отделят по време на отоплението с твърдо гориво, но през лятото въздухът е не по-малко замърсен:

„С интензивната слънчева светлина различните химикали, които излизат от ауспусите на колите, под въздействието на ултравиолетовите лъчи и високата температура, преминават в нов замърсител – озон. Повечето хора знаят за озона като за нещо полезно, когато се намира в атмосферата и ни предпазва от Слънцето, но това е т.нар. стратосферен озон, който е високо и не се диша. Този, който се образува ниско – т.нар. тропосферен озон, е нещото, което дразни много силно дихателните пътища. Затова по този проблем не може да се говори само два-три месеца в годината, а целогодишно“.