Медсестрите са се стопили с 10% за последните 10 г.

Здраве
14:21 - 19 Декември 2024
506
Медсестрите са се стопили с 10% за последните 10 г.

10% по-малко мед.-сестри са останали в здравната система на България през последните 10 години, сочи актуален доклад на Института за пазарна икономика. От там предлагат конкретни стъпки за справяне с проблема. Първият и основен е повишението на заплатите в сектора. 

"Не просто повишаване, а значително повишаване на възнагражденията на медицинските сестри и адекватен механизъм за финансирането им, който да позволи достигане на средствата до тях самите – удвояването им за една или две години е амбициозна, но необходима цел", отбелязват от ИПИ.

Данните сочат, че броят на лекарите и зъболекарите е сравнително задоволителен спрямо нуждите на населението, но броят на медицинските сестри продължава да се топи и отдавна е преминат санитарният минимум.

Ето всички останали мерки, изведени като належаща нужда от промяна за съсловието:

2. Разширяване на обхвата на дейностите, които болногледачите и/или недипломираните медицински сестри да имат право да извършват в лечебните заведения при определени условия.

3. Намаляване на срока на обучението за медицинска сестра във висшето образование с два семестъра до постигане на минималните изисквания на директива 2005/36.

4. Проучване и програма от целенасочени мерки за повишаване на степента на задържане на студени в специалността.

5. Привличане на медицински сестри от трети страни: България трябва да се опита да използва „ресурса“ на медицински сестри в страни извън ЕС с активно търсене, стимули за започване на работа.

6. Разрешаване на медицинските сестри да имат собствена практика и да договарят самостоятелно с НЗОК нейното заплащане.

7. Създаване на ясна пътека за професионално развитие, включваща предвидим хоризонт за заплащане на труда, обучение и етични норми.

8. Засилване на стимулите за по-добро регионално разпределение на сестрите заедно с намаляване на броя на болниците и/или селективно договаряне с лечебните заведения.

9. Премахване на регулации и ограничения за работа в детски заведения и училища.

10. Освен финансиране на лекари и други медицински специалисти за работа в отдалечени региони следва да се обмисли и цялостно трансформиране на здравната система.