Мерц под натиск за по-твърда позиция към Израел

Германският канцлер Фридрих Мерц е изправен пред нарастващ вътрешен натиск заради отказа на Германия да се присъедини към съвместна декларация на 28 западни държави, осъждаща "нечовешкото убиване" на палестинци и настояваща Израел незабавно да прекрати военните действия в Газа, предава "Ройтерс".
Въпреки че Мерц, лидер на Християндемократическия съюз (ХДС), през последните седмици отправи остри критики към израелската политика в Газа, Германия отсъстваше от документа, подписан в понеделник от ЕС, Великобритания, Франция и още над 20 западни държави. България също не е подписала декларацията.
"Видяхме голямото страдание на цивилното население. Начинът, по който израелската армия действа в Газа, е недопустим," заяви Мерц във вторник, като допълни, че е изразил това "много ясно и директно" пред премиера на Израел Бенямин Нетаняху.
Въпреки тези думи, част от коалиционните партньори на Мерц в правителството изразиха разочарование от решението Берлин да не се присъедини към декларацията. Министърът по международното развитие Рийм Алабали-Радован (СДПГ) заяви, че би искала Германия да изпрати "същия ясен сигнал" като останалите 29 страни.
"Исках Германия да застане до останалите партньори. Посланието към израелското правителство беше правилно," подчерта тя.
Според говорителя на правителството Щефан Корнелиус, канцлерът и външният министър вече са изразили достатъчно критично отношение към действията на Израел и техните изказвания "по същество не се различават от съдържанието на съвместната декларация".
Въпреки това, двама водещи депутати от СДПГ - външнополитическият говорител Адис Ахметович и докладчикът за Близкия изток Ролф Мюцених - настояха за "ясни и незабавни последици" за Израел. Сред предложенията им са замразяване на Споразумението за асоцииране между ЕС и Израел, както и спиране на износа на оръжие, което се използва в нарушение на международното право.
Политиката на Берлин към Израел традиционно е водена от принципа на т.нар. Staatsräson - историческа отговорност, произтичаща от Холокоста. Но критиците на Мерц, включително от управляващата коалиция, настояват, че този принцип не бива да служи като оправдание за мълчание пред лицето на хуманитарна катастрофа. "Мотото "Никога повече" след Холокоста трябва да важи и за Газа," посочват те.
Мерц остава един от малкото европейски лидери, които публично са изразили готовност да приемат израелския премиер Нетаняху без да го арестуват по международната заповед на Международния наказателен съд, въпреки че Германия е страна по Римския статут. Израел отхвърля обвиненията срещу Нетаняху като политически мотивирани.