Минеков обеща на директорите: Няма да затварям театри!
Работна група ще изготви стратегия за възстановяване на културните институции
Днес, след срещата с министъра на културата стана ясно, че театри няма да се затварят. Това съобщи във фейсбук в късния следобед председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.
Той уточни, че и Фонд работна заплата е гарантиран в периода на извънредното положение до 1 ноември 2021.
Предстои създаване на работна група, която да изготви стратегия за възстановяването на театрите и целия сектор ,,Сценични изкуства", след отпадането на ограничителните мерки, както и промени по методиката на финансиране.
"Срещата протече в позитивен дух и работна атмосфера. На добър час на работната група!", заяви Мутафчиев.
Преди дни служебният министър на културата проф. Велислав Минеков си навлече гнева на артистите с думите си, че ще спре работата на театри, опери и музеи, като ги оприличи на неработещи „предприятия“. Заканата му дойде в пакет с намерението да направи ревизия на всичко свършено и несвършено в културния сектор от неговите предшественици през последните 15 години. Острата реакция на гилдията накара Минеков да покани директорите на всички театри в Министерството на културата за търсене на решение по наболелите проблеми.
Тази вечер и Министерство на културата публикува официално съобщение за днешната среща.
На дискусията, инициирана от проф. Велислав Минеков, са били поканени ръководителите на всички 38 държавни театрални институтa у нас. Присъства и председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.
Целта на срещата бе да се набележат мерки за подобряване на състоянието на сектора, особено финансовото, които да се предложат още на следващия парламент.
Министър Минеков предложи на театралните директори срещите им да продължат до края на служебния кабинет, по възможност – всяка седмица, „за да направим серия от предложения за подобряване на сектора, с които да „изнудваме“ следващите политици“. „Трябва да се случи нещо. Ако не се събираме, нищо няма да се случи“, допълни служебният министър на културата.
От страна на театралните директори постъпиха предложения за създаване на работна група, която да очертае проблемите, перспективите и възможностите пред сектора. Те изискаха политическа воля за устойчива във времето промяна, каквато по думите им досега не е имало. Изказани бяха мнения за преразглеждане на т. нар.
Методика за разпределение на средствата, повдигнат бе въпросът за осигуряване на средства, които да действат като буфер за театрите след приключването на ситуацията с Ковид-19, за да може постепенно публиката да се завърне към редовните си посещения и театрите да заработят спокойно на пълен капацитет. Изразено бе мнение от някои от директорите за ангажиране на общините по-пълноценно в процеса на финансиране, като към министъра бе отправена молба за по-бързо придвижване на договори за съвместно финансиране с общините, които се очаквали от м. февруари. Отново бе потвърдено, че Министерството не планира закриването на културни институти, както и че са гарантирани заплатите и осигуровките в сектора за времето на пандемията от Ковид-19.
„Нещата изглеждат много драматично. Пандемията нанесе тежки поражения. Но тя ще свърши и трябва да мислим как ще продължим нататък“, подчерта министър Минеков. Той призова работната група да изготви в кратък срок предложения с ясна визия за бъдещото възстановяване, които да могат да бъдат поставени като задължителни за изпълнение от следващия министър на културата, който и да е той.
Зам.-министър Весела Кондакова, която също се включи в срещата, наред с ресорния зам.-министър проф. д-р Борислава Танева, разясни пред директорите на държавните театри подробности по Плана за възстановяване и негови инструменти за финансиране, които биха могли да се използват от културните институти по места в общините.
В края на дискусията бе определена нова дата за среща, на която да бъдат внесени конкретни предложения, които в оперативен порядък ще бъдат обсъдени от работната група.