Министър Жечо Станков: Президентът си играе със страховете на хората

Притеснително е, че президентът си играе със страховете на хората. Това заяви за искането на държавния глава Румен Радев за провеждане на референдум за въвеждането на еврото у нас енергийният министър Жечо Станков.
"Освен че президентът успя да настрои хората едни срещу други, да събуди страхове в хората, това, което се случи, е, че той бетонира работата на това правителство, защото то се консолидира още повече", коментира Станков в ефира на БНР.
Той подчерта, че България е избрала своя европейски път. Според Жечо Станков всяването на всякакво притеснение у хората, свързано с въвеждането на европейската валута, по-скоро дава шанс на правителството да стъпи още по-стабилно и да работи още по-здраво. Той каза още, че въвеждането на еврото дава много преимущества за гражданите, бизнеса и държавата.
Искането на президента нарушава Конституцията и интересите на страната, смята той
Жечо Станков посочи също, че провеждането на кампания за присъединяването на страната ни към Еврозоната е важно за хората, защото тя ще направи още по-ясен процеса. По думите му обаче активна кампания в последните 4 години няма.
Според Станков, Радев е можел да инициира референдума за еврото по време на управлението на негово служебно правителство. "С влизането в чакалнята на Еврозоната видяхме един високо вдигнат юмрук, а дни преди информацията, която се очаква да получим във връзка с извънредния конвергентен доклад, виждаме също действие в обратната посока - това е притеснителното, че си играем със страховете на хората. А нашата задача като правителство е връщане на държавата към нормалността, така че хората да се чувстват защитени, да виждат позитивите и държава, която работи за тях", коментира той.
Жечо Станков изтъкна, че президентът ще понесе политически негатив от искането си за референдум и от това, че настройва хората едни срещу други. Според него действието на Радев е деструктивно и не е насочено в полза на хората.
Енергийния министър коментира и отложената либерализация на пазара на ток за бита. По думите му тя би изложила битовите потребители на високите пазарни цени на електроенергията. Той заяви, че често отлагането на либерализация се анонсира като нещо лошо, а то не е такова. Станков посочи, че целта му винаги е била предпазването на битовите потребители от високите цени на електроенергията и инфлационните процеси, за които те биха допринесли през цените на стоките и услугите.
"С моя екип със зъби и нокти се борихме по време на дискусията с ЕК във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост. Целият ПВУ, 6 млрд. евро, които трябва да получим като обща сума, бяха заложник на реформи, които бяха поемани от предходни правителства и трудно изпълними - една от тях беше точно либерализацията на пазара на дребно", отбеляза енергийният министър.
Той каза още, че отлагането на либерализацията е нещо много хубаво за битовите потребители, защото те ще имат предвидимост за цената на тока, като от 1 юли всяка година ще знаят каква е тя до 30 юни следващата година. "Всеки 12 месеца те ще знаят каква е предвидимата сметка за ток на базата на това каква енергия потребяват. В противен случай, излагайки ги директно на високите цени на електроенергията на свободния пазар - това означава, че всеки месец, въпреки еднаквото им потребление, те ще получават различни сметки за ток и трудно могат да си направят домашния бюджет", обясни Жечо Станков.
Той посочи също, че вчера Комисията по енергетика в Народното събрание е провела изнесено заседание. "За да минем през конкретни текстове, свързани с промени в Закона за енергетиката. 1 юли чука на вратата и ние трябва да направим всички изменения в Закона за енергетиката, които ясно да отложат либерализацията за битовите потребители", добави Станков. По думите му депутатите в комисията са се обединили около Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) като най-компетентния и независим орган да продължи да остане ангажиране с определянето на цената на електроенергията.
"Ролята на Министерския съвет (МС) ще бъде да има програма, с която да контролира и помага за приходите на Фонд "Сигурност" на електроенергийната система. МС също ще надзирава целия този процес, за да не изпадне системата в дисбаланс", заяви енергийният министър. Той допълни, че институциите ще гарантират, че разликата между определената от КЕВР и пазарната цена на енергията за крайните снабдители ще бъде компенсирана от фонда, така че да бъдат компенсирани битовите потребители и да не се налага сметките им за ток да бъдат по-високи, отколкото са в момента.
Според Жечо Станков към момента този фонд е достатъчно пълен, за да може да изпълнява своите функции. "Средствата, които са във фонда, покриват тази разлика, която трябва да бъде покрита във връзка с това цените на електроенергията да бъдат предвидими, да бъдат сигурни и да знаят битовите потребители, че няма да бъдат изложени на това - не да плащат 15 ст. за дневна тарифа, а да плащат примерно 70 ст., какъвто е пазарът днес - това няма да го допусна", категоричен бе той.