Митрофанова: Подчинението на евроатлантизма пречи на икономиката на България

Отказът от "Белене" и Южен поток, затварянето на блоковете в "Козлодуй" ви лиши от 7000 работни места, установи руският посланик

Новини
12:41 - 18 Ноември 2022
1237
Митрофанова: Подчинението на евроатлантизма пречи на икономиката на България

"Пълното подчинение на евроатлантическата солидарност, по мое мнение, много пречи на икономическото развитие на България. Отказът от строеж на АЕЦ "Белене", затварянето на два блока в АЕЦ "Козлодуй", отказът от Южен поток лиши България от 7000 работни места и от фактически енергиен хъб на Балканите", заяви посланикът на Русия Елеонора Митрофанова. Тя присъства на откриването на двудневната конференция "България - Русия" в Парк хотел "Москва" в София.

В речта си тя коментира както българо-руските отношения, така и световния мир и вътрешнополитическото състояние на България.

Според нея Западът се е отказал от мир с Русия още преди 25-27 години, когато е "създал своя система на доминация, основана на "правила".

"Много политолози, както американски, така и руски, говорят още от 1996-1997 г., че мир, основан на разширяването на НАТО и доминацията на Запада, води до война", посочи Митрофанова. По нейни думи хегемонията на Запада започва още през 1999 г., когато е "изнасилил Югославия".

"Разрушаването на Запада започна през 2008 г. при кризата, която подкопа доверието към лидерството на Запада. Той започна да ни налага новата студена война. Имаше прозорец, в който можеше да се договорим до към 2013 г. Този прозорец не беше използван. През 2014 г. З падът направи държавен преврат в Киев в опит да подкопае стабилността на Русия и да си върне хегемонията. Западът изгуби своите военни, политически и морални позиции, включително моралния си стълб (имам предвид християнството) и започна контраатака. Войната стана неизбежна, въпросът беше кога и къде. В същото време не бяха решавани глобалните проблеми за климата, енергетиката, миграцията, неравенството. Дойде ситуацията с ковид. Той беше използван като знаме на войната в продължение на две години", разказа Митрофанова.

"Ако говорим за България, то за периода си на членство в НАТО и ЕС, тя напълно се интегрира в западните структури и механизми. Получаваните от европейските структури блага, максимално създадоха на България поле да маневрира по ключови направления в руско-българските отношения", каза още тя.

Коментира и българската реакция на войната в Украйна - България е предприела рекорден брой неприятелски действия спрямо двустранните ни отношения, обърна внимание и на решението на НС от преди две седмици да окажем военно-техническа помощ на Украйна.

 
Тя изказа благодарност на "болшинството от българите", които се отнасят позитивно към Русия. Цитира обаче и резултатите от последните избори, според които водещите партии не са ориентирани към Руската федерация и обобщи ситуацията като "безрадостна картина".

Два пъти Русия е освобождавала България според Митрофанова - от турско робство и през 1944 г., когато ни окупира. Представи и статистика, че от първото освобождение в страната ни има 500 паметника, а от второто - 180.

С видеообръщение в срещата се включи и Сергей Станишев, който нарече случващото се в Украйна "пълномащабна война". "Разбира се, най-голяма вина носи ръководството на Руската федерация", каза той и уточни, че тя е започнала конфликта. 

"Ние знаем, че нашата история е различна, тя е свързана с Русия преди всичко с освобождаването ни от робство. Мисля, че България не използва достатъчно тази историческа връзка. Подобна роля играе Турция, други също се опитват да водят диалог - канцлерът на Германия, президентът на Франция", обясни Станишев. Според него България няма достатъчно ясна формулирана позиция и пожела на участниците в конференцията да успеят да стигнат до такава. Извини се, че не може да присъства заради ангажименти към ЕС и завърши: Бъдещето на България е неразривно свързано с ЕС". Думите му не бяха посрещнати с голяма радост в залата, като някои от присъстващите ги определиха като "пълна глупост".

В дискусията взеха участие представители от Русия, Турция, Гърция и Босна и Херцеговина, като заради санкциите някои от поканените руснаци не са успели да пристигнат заради санкциите. Част от тях се включиха онлайн.

"Политиката капитулира в опитите си да осигури траен мир и просперитет, дори в икономически план", коментира столичният председател на БСП Калоян Паргов. В тази връзка той направи две предложения - да се отправи софийски апел за мир, особено на Балканите, и да се отбележат 30 години от процеса на черноморското сътрудничество, които се навършват тази година. Той завърши с тема за размисъл: трябва да се търси относителна стабилност в условията на общата икономическа криза. Пожела и войната да приключи по-скоро. 

Паргов обясни, че присъства в качеството си на председател на новоучредения стратегически институт за национални политики и идеи.

Той беше представен от организатора на събитието - проф. Захари Захариев, председател на Фондация "Славяни" и на Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД.