Морфов падна на колене пред хъшовете
Режисьорът дръпна емоционална реч на спектакъл № 300, публиката половин час аплодира актьорите и скандира „Да живей България!”
На сцената на Народния театър Александър Морфов падна на колене пред актьорите от „Хъшове” и емоционално им благодари за дълголетието на режисирания от него спектакъл. Под бурните аплодисменти на възторжени зрители от всякаква възраст и мощни викове „Браво!” в петък вечер екипът на хитовата постановка отпразнува своите 300 пъти на сцената.
Близо половин час публиката, станала на крака, не пускаше четата на Морфов да слезе от сцената. И както традицията повелява след края на всеки спектакъл хъшовете заедно със зрителите скандират „Да живей България” и пеят в едно гърло песента на Влатко Стефановски „Бел кон”, която през цялото време звучи и в постановката.
За 15-те години живот на сцената „Хъшове” са гледани от 250 000 зрители от цяла България. А актьорите, превплътили се във Вазовите немили-недраги са извикали общо 15 000 пъти искрено „Да живей България!” Зад тези цифри обаче се крият много, много емоции както на сцената, така и в залата. „Да живей България” е молитвата на актьорите преди представлението, които вече 300 пъти спазват един и същи ритуал – минути преди старта на спектакъла застават в кръг прегърнати и изричат заедно сакралните думи.
В петък вечер Александър Морфов събра част от актьорите, които през различните години са играли в различни състави на спектакъла. Една от звездите, която участваше още в премиерното представление преди 15 години – Димитър Рачков – уважи поканата на режисьора и за спектакъл номер 300 на „Хъшове” се върна в ролята на румънски келнер от края на ХIХ век. Макар и малка, ролята на Рачков е колоритна и запомняща се и той получи овациите на публиката заради майсторски изпълнен танц, съчетаващ ръченица с модерни музикални стилове.
Захари Бахаров и Христо Мутафчиев не можаха да се включат в юбилейната постановка, но пък са на плаката на паметния спектакъл.
За случая беше напечатана и специална програма под формата на вестник, наречен „Хъшове 300”, която припомня оригиналния състав, успехите и наградите, получени от актьорите през годините. А те са много. Самият Морфов е влизал в много от ролите. Най-верните фенове на "Хъшове" се сдобиха и с тениски, посветени на юбилейния спектакъл.
Хъшовете не забравиха и своя без време отишъл си събрат – Чочо Попйорданов, който играеше Македонски. След като излезе на сцената на Народния и се поклони на 800-те зрители и коленичи пред своите колеги и пред техните деца и внуци, Морфов сподели, че Чочо също е с четата и сигурно гледа от небето. Режисьорът извърна глава към небето и заедно с актьорите почете Чочо с аплодисменти.
На финала братята Дарин и Деян Ангелови се появиха с тениски с лика на Попйорданов, на чийто гръб е изписано „Хъш”. Още преди време Морфов включи в постановката като част от масовката осиновената от Чочо и приятелката му Даниела дъщеря Катерина. 8-годишното момиченце вече е част от постоянния състав на „Хъшове”. Майка й Даниела пък винаги дарява огромна кошница с цветя на екипа, както и букет на дъщеря си и на Рени Врангова.
На всеки специален спектакъл на „Хъшове”-те Морфов кани всички наследниците на артистите, с което още повече подсилва емоциите в залата. Така в петък вечер Деян Донков се поклони заедно със своя син, който носи неговото име. Същото направиха и Димитър Рачков, и Димитър Рачков-син. Валентин Ганев също се радваше да играе заедно с малкия си син. Стоян Алексиев събра овации прегърнал внучето си. И братята-близнаци Дарин и Деян Ангелови се радваха да видят наследниците си на сцената. Синът на Евгени Будинов също блесна в спектакъл № 300.
На емоционалния финал режисьорът сподели, че най-важното е да пазим свободата си, но веднага след това добави, че демокрацията се нуждае от истинска, а не от бутафорна свобода.
Зрителка емоционално благодари на четата на Морфов, че вдъхва сили на всички и от името на още десетки почитатели му подари специално изработена от майстор-резбар от Асеновград дървена кинокамера.
От името на клуба на почитателите на „Хъшове” друга зрителка също се качи на сцената и подари на Валери Йорданов, който е в ролята на Бръчков, статуетка от феновете в знак на признателност за вдъхновяващото му изпълнение.
Сред публиката беше и легендарният полски актьор Ян Енглерт, който гостува у нас по покана на НАТФИЗ и да стане почетен доктор на Академията. Той изгледа с интерес 3-часовия спектакъл и лично поздрави Александър Морфов и неговата чета. В момента Енглерт, прочул се преди 45 години с ролята на харизматичния отец Ередия във филма на Въло Радев ”Осъдени души” е артистичен директор на Народния театър във Варшава.
С пиесата „Хъшове” започват преди 115 години – през 1904 г., представленията на Народния театър. С „Хъшове” през 1954 г. се чества 50-годишнината му. През юбилейния стотен сезон (2004–2005) безсмъртната творба на Вазов е отново на сцената му, вече в адаптация и постановка на Александър Морфов.
Те са немили и недраги, но не отчаяни, скитници и голтаци, а горди и свободолюбиви; нехранимайковци – за еснафите, герои – за потиснатите и унижените. На сцената в чуждоземния град хъшовете възторжено разиграват своя самодеен спектакъл – генерална репетиция за истинския, този, който ще последва.
Спектакълът, в който немилите и недрагите ще намерят смъртта си и заедно със свободата за сънародниците си ще извоюват свободен терен и за довчерашните черни души – гешефтарите и спекулантите.
По думите на режисьора "Хъшове" е разказ за група български емигранти, които организират революция за освобождението на България от турско робство. Заминават за Браила, румънски град на брега на река Дунав. От неговите брегове те гледат към Русе и мечтаят да се завърнат в освободена България. Хъшовете имат нужда от пари, за да финансират революционната си дейност. Мизерният живот не е достатъчна жертва, за да спестят необходимото, и решават да изиграят театрално представление, за да съберат пари от билети. Когато обаче сумата попада в ръцете им, тя изчезва в дългове и в кръчмата.
"...Искахме хъшовете да бъдат показани във всичките им измерения – положителни и отрицателни, нищожни и велики, да няма еднозначно поведение. Във всяка една ситуация те са и подлеци, и герои едновременно. Много трудно е да избереш, кой да оцелее – ти или твоят приятел. Това е дълбоко трагичен избор. Това не е сблъсък на отделни характери, това е сблъсък между човека и съдбата. В крайна сметка "Хъшове" е една история за борбата на човека срещу съдбата", каза преди време Александър Морфов.
Режисьорът спечели публиката с авторския си прочит на повестта на Иван Вазов „Немили-недраги”. За сценичната адаптация Морфов е използвал текстове на Христо Ботев и спомените на българския революциенер Христо Македонски. Режисьорът вкарва и доста модернистични елементи в постановката, като така например вместо „Долу султан Абдул Азис” те изписват подобна мисъл на английски с тебешир „Fuck off”. Героите, които мечтаят да освободят родината си от турската гнет, радват с неподравения си хумор от типа „То се е видяло, че ще се мре, живот и здраве”.
Всеки от нас има своя звезда, що го води дорде е жив, кога свети ярко - човек има живот, кога гасне – судбина", пеят хъшовете.
Оригиналният състав днес: Бръчков - Валери Йорданов, Македонски - Деян Донков, Странджата - Руси Чанев, Владиков - Валентин Ганев, Евгени - Рени Врангова, Хаджията - Валентин Танев, Дерибеев - Деян Ангелов, Мравката - Евгени Будинов, Даниел Ангелов, Павел - Дарин Ангелов, Васил - Даниел Рашев, Бащата на Бръчков - Стоян Алексиев, полицай, потелиер, румънец - Теодор Елмазов, министерски чиновник, Христо Б. Петков - Иван Юруков, Леарт Докле, румънски келнер - Васил Драганов, секретарка, Мадам Клеопатра - певица - Елисавета Господинова.
Граждани на Браила: Василена Винченцо, Владислава Николова, Виктор Танев, Благовест Благоев, Васил Драганов, Леарт Докле, Катерина Попйорданова, Ален Ангелов, Диман Ангелов, Деян Донков-младши
От премиерата през 2004 г. в “Хъшове” в различни години на сцената на Народния театър в ролите са били:
Македонски - Петър Попйорданов - Чочо, Христо Мутафчиев, Александър Морфов, Деян Донков;
Дерибеев – Христо Мутафчиев, Деян Ангелов, Деян Донков, Александър Морфов;
Попчето - Захари Бахаров, Деян Донков;
Петър - Деян Ангелов, Даниел Ангелов;
Васил - Даниел Ангелов, Дани Рашев, Филип Аврамов;
Румънски келнер - Димитър Рачков, Стойчо И. Стоянов, Васил Драганов, Жасмин Найденов;
Секретарка, Мадам Клеопатра - певица - Елисавета Господинова, Биляна Петринска, Олга Недялкова;
Христо Б. Петков - Владимир Карамазов, Юлиан Вергов, Александър Морфов, Деян Донков, Иван Юруков, Леарт Докле;
Граждани на Браила - Любица Александрова, Стойчо Стоянов, Делчо Копривишки, Даниел Ахмаков, Здравка Маринова, Иво Леонкев, Виктор Танев, Сава Драгунчев, Христо Терзиев, Яна Титова, Марта Кондова, Розалина Пейчева, Василена Винченцо, Владислава Николова, Сара Морфова и др.
Снимки: Архив Народен театър "Иван Вазов"