НА 4 ЮЛИ: САЩ с нов рекорд на заразени

Честването на националния празник е частично отменено, за да не се разпространява вирусът

Актуални новини
08:30 - 04 Юли 2020
4251
НА 4 ЮЛИ: САЩ с нов рекорд на заразени

Нов рекорден брой новозаразени с коронавируса е регистриран в САЩ през изминалото денонощие - 57 683, навръх националния празник на страната, Деня на независимостта, съобщи снощи университетът "Джонс Хопкинс", цитиран от Франс прес. Загиналите от вируса за деня са се увеличили със 728 според същия източник, смятан за най-меродавен в САЩ относно разпространението на заразата.

С малка разлика са данните на вестник "Вашингтон пост - 57 497. Във връзка с новите печални рекорди на ръста на пандемията в страната, започнал отново в средата на юни след период на известен спад, честването на националния празник бе частично отменено или коригирано в почти 40 щата с цел да се прекрати разпространението на заразата.

Предишният най-висок брой бе регистриран преди 2 дни и беше 55 483 новозаразени за 2 юли.

Негативни дневни рекорди бяха поставени през последната седмица в общо 16 щата. Най-голям брой нови случаи за деня е регистриран във Флорида - почти 9500. И там кривата върви стръмно нагоре вече 26-и ден подред. Все пак предишния ден там новозаразените бяха 10 100. Рекордни бяха цифрите за деня и в Северна Каролина, Южна Каролина, Тенеси, Аляска, Мисури, Мисисипи, Айдахо и Алабама, съобщи Ройтерс. В Тексас бе отбелязан рекорден брой на хоспитализирани - 7652-ма. Един лекар там призова за въвеждане на "пълна карантина", за да бъде поставен вирусът под контрол.

Въпреки този ръст на новозаразените, средният брой на починалите постепенно намалява през последните седмици, което отразява растящия брой на позитивни тестове сред по-младите хора, при които тежкото протичане на болестта е по-рядко. Главният здравен инспектор на САЩ Джероум Адамс, цитиран от Ройтерс, обаче предупреди, че сегашният пиков ръст на заразените, започнал в средата на юни, тепърва ще се изрази в ръст и на смъртните случаи. "Броят на смъртните случаи изостава с поне две седмици, а понякога и с повече", каза той.

Лекарят Оуейс Дурани от университетската болница в Сан Антонио,Тексас, изрази мнение, че е необходимо въвеждане на пълна карантина за минимум 2-3 седмици, за да се пречупи негативната тенденция в статистиките.

Според "Джонс Хопкинс" общият брой на заразените в САЩ вече надхвърля 2,79 млн.,а починалите досега са почти 130 000.