На първо четене: Парламентът одобри лимити на лекарските заплати

Съотношението между минималното и максимално плащане да не е повече от 10 към 1, поискаха от "Възраждане"

Топ
12:28 - 25 Юли 2025
1755
На първо четене: Парламентът одобри лимити на лекарските заплати

Парламентът въведе лимити в заплатите на лекарите на първо четене по предложение на "Възраждане". Промяната е в закона за лечебните заведения.

В проекта на "Възраждане" се поставят лимити на заплатите - съотношението между минималното и максималното възнаграждение да е не повече от 10 към 1, а за доценти и професори - не повече от 15:1. Това означава тавани съответно от 36 645 лева и 54 967 лева.

"Тук не става въпрос да изгоним нашите медицински светила. Този, който се е доказал като специалист и е търсен от пациенти от страната и чужбина, нека да получава заплащане за избор на екип в болницата. Говорим единствено за разпределението на публичните средства", обясни Махаева. Тя коментира, че има директори на болници, които получават между 40 и 100 хил. лева на месец.

Към 31 март средната брутна работна заплата на лекарите специализанти в държавни и общински болници е към 3500 лева. За сестри и акушерки е 3000 лева, представи Васил Пандов статистика от Министерството на здравеопазването. ПП-ДБ предлагат ръст от около 600-700 лева.

Маргарита Махаева от "Възраждане" посочи, че ще подкрепят проекта на ПП-ДБ, понеже са почти идентични. Разликата е, че коалицията предлага заплатите на медицинските сестри да са минимум 125% от средната брутна заплата, а "Възраждане" - 140%. И тя обаче не се съгласи с фиксираните суми - 6000 лева за специализант и 4000 лева за сестра, в предложението на "Величие".

"С КТД невинаги се договарят адекватни възнаграждения. Давам пример с предложението на сдружението на общинските болници за 1300 лева за медицинските специалисти, което е по-малко от заложеното в предното КТД 1500, с което нарушават принципа договореното в КТД да не е неблагоприятно спрямо предния", обясни тя защо "Възраждане" не харесва предложението на коалицията заплатите на растат с КТД.

Проф. Костадин Ангелов също се противопостави на фиксираните суми в проекта на "Величие". Той дори обърна внимание, че ако това се приеме, то до 1 януари пак ще трябва да се изменя закона, за да се запишат парите в евро. Той заяви, че сметките за повишаването на заплатите са между 600 млн. и 2,4 млрд. лева за всички категории персонал, увеличаването на заплащането на нощния труд от 1 на 5 лв. на час, процентни възнаграждения за допълнителна професионална квалификация. Почти е сигурно, че парите ще възлязат на над 2 млрд. лева. За да се намерят парите, промените ще влязат в сила от следващата финансова година.

Към края на 2024 г. в цялата система в България - болнична, първична, извънболнична помощ, има 30 149 лекари. От тях около 15 хил. са в болничната помощ. Има и 21 984 други медицински специалисти, повечето са медицински сестри, като от тях около 20 хиляди са в болничната помощ. 150% от средната работна заплата, която за първото тримесечие на 2025 г. е 2443 лева, ще се стигне до минимално възнаграждение 3664 лева на лекар на месец. Някои имат допълнителни специалности и клас прослужено време и получават допълнителни средства. Това прави малко над милиард лева годишно за всички лекари в болниците, изчисли Асен Василев. За медицинските сестри пък увеличението би било 1,2 млрд. лева. Това прави общо около 2,2 млрд. лева фонд персонал в болниците. Сега тя получава 4,1 млрд. лева от НЗОК.

"При предложението, което ние правим, процентът, който болниците трябва да отделят за перо персонал е по-малко от това, което те вече са поели като ангажимент по националния рамков договор", обясни Асен Василев. Според НРД болниците трябва да отделят 60% от парите по клинични пътеки за персонал.

Василев направи и една по-лесна сметка - ако всички лекари и сестри получат увеличение по 1500 лева. Това би струвало 540 млн. лева на здравната каса. За догодина пък увеличението в бюджета на касата ще е 940 млн. лева, т.е според Василев част от тях може да отидат за увеличение на заплатите.

Ангелов се съгласи със сметките му, но припомни, че има медицински специалисти, които работят например в училищното здравеопазване и трябва да се намерят допълнително пари и за техните заплати, както и че трябва да се предвидят пари и за вдигането на заплащането на нощния труд.