На вниманието на веганите: Растенията „викат“, но досега хората не ги чуваха
Те реагират на нараняване или суша, като издават специфичен ултразвук

Изследователи от Университета в Тел Авив за първи път доказаха, че растенията издават специфични звуци, когато са под стрес - например при засушаване или механично увреждане.
Макар и недоловими за човешкото ухо, тези звуци могат да се чуят от над метър разстояние и носят ценна информация, както за други организми, така и потенциално за човека, пише ScienceAlert.
Учените са записали доматени и тютюневи растения в нормално състояние, както и в състояние на дехидратация или със срязани стъбла - първо в шумоизолирана камера, после и в оранжерия.
Звуците, които издават стресираните растения, наподобяват пукащи или щракащи шумове с висока честота.
В спокойно състояние растенията почти не издават звуци, но при стрес някои от тях „щракат“ до 40 пъти на час.
Алгоритъм с машинно обучение успява да разпознава не само звуците на различни видове растения, но и конкретния тип стрес.
Подобни звуци са отчетени и при пшеница, царевица, грозде, кактуси и други растения, което показва, че това не е изолиран феномен.
Остава неясно как точно се произвеждат тези звуци, но една от водещите хипотези е кавитация - процес на образуване и спукване на въздушни мехурчета в проводящата тъкан на растението.
„Растенията взаимодействат с насекоми и други животни постоянно, и много от тези организми използват звука за комуникация, така че би било крайно неефективно растенията изобщо да не използват звук“, казва водещият изследовател д-р Лилах Хадани.
„Сега, след като знаем, че растенията издават звуци, следващият въпрос е - кой ги чува?“, допълва Хадани. Според нея е възможно насекоми или животни вече да използват тези сигнали, например при избора си къде да снасят яйца или да се хранят.
Всъщност „виковете“ на растенията не са толкова странни. Известно е, че
някои от тях променят цвета и формата си или отделят различна миризма, при нараняване.
Също не е ясно дали и други стресови условия могат да предизвикат звук — като болести, нападения, UV лъчение, температурни крайности и други неблагоприятни фактори.
Изследването повдига и практически въпроси - като възможността хората да използват звуковите сигнали.
"Бихме могли да "слушаме" сигналите за жажда на растенията и да ги полеем, преди да е станало късно", предлагат учените.
Но дали други растения усещат и реагират на тези звуци — все още не е ясно. Предишни изследвания показват, че растения могат да засилят устойчивостта си към суша в отговор на звук, така че това е напълно възможно.
Следващата стъпка пред учените е да установят именно как други растения реагират на звуците на своите "съседи".