Над 200 труса са регистрирани на островите Санторини и Аморгос
Според сеизмолози, за България няма опасност, тъй като страната ни е твърде далеч
Серия от силни земетресения в района около гръцките цикладски острови Санторини и Аморгос вдигна на крак местните жители и предизвика безпокойство за възможно събуждане на вулкана на Санторини, което сеизмолозите засега опровергават. Трусовете, с магнитуд между 3 и 5 по скалата на Рихтер вече са над 300.
Местните власти разпънаха палаткови лагери в очакване на по-силно земетресение и евентуални щети.
Ралица Петрова-Керасиду, българка, живееща в Санторини: "Точно ето сега има трус в момента, но за сега е добре, добре, поспря. Трусовете са на 10 минути, така че избягваме да си седим вкъщи и при малко по-силен трус излизаме навън засега. Нашето семейство е решило, че ако продължава днес и утре, ще тръгнем сигурно и ние да се евакуираме."
Ралица и семейството ѝ като много други от жителите на Санторини следят с притеснение трусовете. Започналата през уикенда серия от земетресения притесняват както местните, така и властите.
Ралица Петрова-Керасиду, българка, живееща в Санторини: "На острова сме, бяхме цял ден навънка, по принцип това правим, който е останал на острова, това правим, излизаме повечето и стоим на открито."
Трусовете активизираха свлачища, властите разпънаха палаткови лагери. Билетите за фериботите и самолетите са на изчерпване, а там, където все още се намират - цените са над 200 евро за еднопосочен.
Ралица Петрова-Керасиду, българка, живееща в Санторини: "Екстра кораби и самолети, да, трудно се намират билетите за днеска бяха всички продадени."
Според експертите, най-вероятно става въпрос за роеви земетресения, трусове близки по сила и време.
"Така наречените Додеканезки острови - там средно на 60, 65 години се случва земетресение над 7, това показва статистиката. Това, което се случва, рядко се наблюдава, сега какво може да се очаква, ако бях набожен щях да кажа - един Господ знае, но природата е такава, че ни изненадва непрекъснато. За нас няма никаква опасност, твърде далече е Санторини от България", поясни проф. Димчо Солаков, Института по геофизика, геодезия и география на БАН.
От Министерството на външните работи са в контакт със сънародниците ни.
Георг Георгиев, министър на вътрешните работи: "Към момента нямаме информация, нямаме постъпили данни за пострадали или намиращи се в засегнатите зони българи."
Сеизмичната активност върна спомените от земетресението през 1956 г. Тогава трус със сила 7,5 по Рихтер изравнява Санторини, взема 53 жертви и ранява над 100 души. Този трус, заедно със земетресението в Крупник от 1904 година са смятани за най-силните в Европа.