Над 40% от българите ще студуват през зимата

Страната ни е на второ място в Европейския съюз по енергийна бедност

Свят
13:50 - 27 Септември 2021
1985
Над 40% от българите ще студуват през зимата

Над 40% от работещите бедни българи нямат пари за отопление. Това става ясно от последния анализ на Евростат.

Страната ни се нарежда на второ място в Европейския съюз по енергийна бедност.

Заради ниските си заплати близо 3 млн. души в ЕС не могат да си позволят да отопляват домовете си, въпреки че работят.

С приближаването на зимата и понижаването на температурите отоплението няма да могат да включат 15% от бедните работещи хора в Европа, или 2 713 578 души.

Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) счита, че ситуацията се е влошила в десетина държави членки на ЕС през последното десетилетие.

Прогнозите са, че повишаването на цените на електроенергията в Европа ще доведе до още по-голяма енергийна бедност.

Най-сериозна е ситуацията в Кипър - 45,6%, следват България - 42,8%, и Литва - 34,5%. Най-големият ръст на бедните работници, които не могат да си позволят отопление от 2009 г. насам, е регистриран в Хърватия - 16,5%.

Повишаването на цените на енергията прави решителните действия на ЕС по отношение на заплатите още по-неотложни, казват от ЕКП. Конфедерацията призовава Европейския парламент да предпази работниците от енергийна бедност, като въведе "праг на достойнство" в проекта на директива за минималните работни заплати. Той ще гарантира, че законоустановените минимални заплати осигуряват достоен стандарт на живот.

За целта те не могат да са по-малко от 60% от националната медианна брутна заплата и 50 на сто от националната средна брутна работна заплата. Ако този двоен праг бъде въведен, това ще позволи ръст на заплатите на над 24 милиона души в ЕС, пишат още от ЕКП.

В настоящия вид на проекта за директива на ЕС този двоен праг не фигурира и така ситуацията няма да се промени.

Необходими са изменения, за да бъде въведен и за да се увеличи и броят на работниците, обхванати от колективно договаряне в цяла Европа, което е най-добрият начин за постигане на действително справедливо заплащане, казват от ЕКП.