Над 70 фирми фалирали от началото на годината
Над 70 фирми фалираха от началото на годината. За периода януари-февруари 2021 г. 76 са търговците, обявени в несъстоятелност. За сравнение, през същия период на 2020 г. този брой е 88 фирми или с 12 фирми повече.
Това показват данни на голяма международна компания, специализирана в кредитното застраховане и оценката на риска, пише "Монитор". Друга положителна тенденция, която се наблюдава от началото на тази година е, че има и по-малко фирми, които са с открито производство на несъстоятелност. Статистиките на „Кофас груп” сочат, че през януари-февруари 2020 г. техният брой е 99 фирми.
Сега обаче той спада на 79 фирми или с 20 търговци по-малко за година. „Противно на очакванията, броят компании, обявени в несъстоятелност, е по-малък през януари – февруари 2021, отколкото през същия период миналата година. Все още обаче базата за сравнение е сравнително ниска, статистиката не е показателна за реалния брой на фирмите, които са спрели дейност поради значителни проблеми. На практика голяма част от тях се прехвърлят на малоимотни лица“, коментира управителят на „Кофас България” Пламен Димитров по време на онлайн дискусия.
Той обясни, че сред най-рисковите сектори в Българияза първото тримесечие на 2021 г. са енергетиката, транспортът и текстилът,
въпреки повишените продажби на спортно облекло, тъй като производителите на дрехи отчитат спад от 30% за 2020 г.
Очаквано и логично, секторът, който е с най-ниска степен на риск, е фармацията. Такова е положението и в други страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Иначе прогнозите са през тази година българската икономика да се разшири с 4 на сто, след като се свие с 3,9% през 2020 г.. Въпреки това експертите от „Кофас Груп” предупреждават, че
има редица предизвикателства, които могат отново да доведат до рецесия.
„Част от тях са липсата на частно потребление и инвестиции, застой във външната търговия и липсата на доставки и компоненти от Азия и Европа, която блокира производството”, допълни Димитров.