Над 8100 са жертвите на трусовете в Турция и Сирия (СНИМКИ)
Все повече хуманитарна помощ достига до засегнатите от бедствието области
Най-малко 8100 души са загиналите при унищожителните земетресения в Турция и Сирия. Броят на ранените надхвърли 35 хиляди души. Част от по-тежко пострадалите бяха откарани за лечение в Истанбул. През цялата нощ, без осветление и при минусови температури, спасителните екипи продължиха издирването на оцелели под отломките.
С всеки изминал час шансът на затрупаните хора намалява, предупреждават експерти. Все повече хуманитарна помощ достига до засегнатите от бедствието области. Хората, останали без дом, се настаняват в палаткови лагери, а вчера турският президент Реджеп Ердоган обяви, че хотели в близост ще отворят врати за бедстващите.
Във всички 10 района, опустошени от труса, е в сила извънредно положение за срок от 3 месеца.
Изключително тежка е обстановката в градовете Кахраманмараш, Пазарджък и Хатай, засегнати много силно от унищожителните трусове в Южна Турция с магнитуд до 7,7.
Без прекъсване продължават дейностите на спасителните екипи за намиране на оцелели.
При пътуване край Кахраманмараш и Пазарджък се вижда, че сградите в градовете са напълно сринати.
Пътуването от Адана до близкия до Сирия град Газиантеп, което отнема около три часа, продължава над шест часа. Затворена за движение е магистралата, като по нея се движат само техника и линейки. Задръстванията по обиколния маршрут до Газиантеп продължават часове. Пътят Газиантеп - Нурдагъ е бил затворен, участъкът бе затворен за движение късно снощи.
Асфалтът на пътищата е напукан и нагънат вследствие на трусовете.
На фона на ужаса, обхванал хората, вчера дойде положителна новина от град Нигде, окръг Газиантеп, където след 28 часа изпод отломките на рухнал блок бе извадена майка с трите й деца, информира Анадолската агенция.
По последни данни жертвите в Газиантеп са над 500, ранени са близо 5000. Частично се е срутил хилядолетният замък Газиантеп, част от световното културно-историческо наследство на ЮНЕСКО.
Въпреки големи брой на жертвите ситуацията в Газиантеп е много по-добра, отколкото в няколко други градове, сред които Кахраманмараш, Пазарджък и Хатай.
На много места в града няма вода, но има ток. В Кахранамараш, Пазарджък и Хатай от много време няма и ток.
Членове на многочленно семейство от Хатай, успяло като по чудо да се спаси от ужаса там, разказаха пред БТА, че ситуацията в града им е апокалиптична. Повечето сгради в града са се срутили, техни близки и роднини са загинали, в града няма ток, вода, интернет. Цялото семейство спи в лоби бара на хотел, тъй като всички се страхуват от нови трусове и не смеят да се настанят в стаите в по-високите части на хотела.
Всички в хотела – рецепционистът, друга служителка, както и семейството от Хатай казват пред БТА, че в тази част на Газиантеп на практика е сигурно. Стените в хотела и таванът обаче също са напукани от трусовете и в сградата няма течаща вода.
За гостите на хотела е подсигурена минерална вода, мокри кърпички чай.
На фона на ужаса от жестоката трагедия хората остават изключително дружелюбни, като предлагат предлагат помощ за всичко и запазват хладнокръвие и спокойствие и дори опитват да се усмихват.