Наглост: Израел иска оставката на Гутериш от ООН заради критиките му към него

Новини
12:22 - 25 Октомври 2023
1984
Наглост: Израел иска оставката на Гутериш от ООН заради критиките му към него

Израел поиска оставката на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, заради забележките му като оправдание за терор, съобщават от "Times of Israel".

„Важно е също да признаем, че атаките на Хамас не са се случили във вакуум“, каза Гутериш на заседание на Съвета за сигурност на ООН относно войната Израел-Хамас, която избухна, когато терористичната група опустоши израелските гранични общности, убивайки около 1400 души, огромното мнозинство от тях са цивилни.

„Палестинският народ е бил подложен на 56 години задушаваща окупация.

Те са виждали земята им непрекъснато поглъщана от селища и измъчвана от насилие; икономиката им е задушена; хората им са разселени, а домовете им разрушени. Надеждите им за политическо решение на тежкото им положение изчезват“, каза Гутериш, цитиран от Евроком.

Израел евакуира всички селища и военни сили от ивицата Газа съгласно разединението от 2005 г. Той поддържа плътна блокада на територията, откакто Хамас пое контрола през 2007 г., както и Египет, като Йерусалим каза, че трябва да направи това, за да ограничи способността на терористичната група да се въоръжава за атаки. На Западния бряг селищата се разшириха при последователни правителства, като премиерът Бенямин Нетаняху многократно заявяваше, че международно признатата Палестинска власт не е партньор за мир, тъй като е отхвърлила няколко предложения в миналото.

Гутериш добави, че „оплакванията на палестинския народ не могат да оправдаят ужасяващите атаки на Хамас.

И тези ужасяващи атаки не могат да оправдаят колективното наказание на палестинския народ“,

очевидна препратка към продължаващата кампания на Израел от въздушни удари в Ивицата Газа, които според служители на Хамас са убили хиляди.

Израелската страна беше възмутена от коментарите на Гутериш. Пратеникът на ООН Гилад Ердан ги нарече "шокиращи" и поиска генералният секретар да подаде оставка. Външният министър Ели Коен отмени среща с Гутериш,

а министър Бени Ганц нарече шефа на ООН „апологет на терора“.

„Генералният секретар на ООН, който проявява разбиране към кампанията за масово убийство на деца, жени и възрастни хора, не е годен да ръководи ООН. Призовавам го незабавно да подаде оставка“, публикува Ердан в X. „Няма оправдание или смисъл да разговаряме с тези, които показват състрадание към най-ужасните жестокости, извършени срещу гражданите на Израел и еврейския народ. Просто няма думи”, добави той.

Ердан каза, че забележките са „ужасни“ и „напълно несвързани с реалността в нашия регион“.„Тъжно е, че човек с такива възгледи да е ръководител на организация, възникнала след Холокоста“, каза още той и допълни, че „наистина е необяснимо.“

Външният министър на Израел Коен, който беше пътувал до Ню Йорк, за да участва в срещите за войната, публикува в X (бивш Twitter), че отменя планирана среща с Гутериш. След случилото се на 7 октомври, пише той,

„няма място за равностоен подход. Хамас трябва да бъде заличен от лицето на земята.“

Ганц, който наскоро се присъедини към правителството като член на тесния военен кабинет, наблюдаващ военните усилия, също изрази остри думи, публикувайки в X: „Мрачни са дните, когато генералният секретар на ООН одобрява терора“. По думите му „абсолютно нищо не може да оправдае клането на невинни цивилни. Сега е моментът да застанете от правилната страна на историята или да бъдете съдени от нея. Апологетите на терора не могат да говорят от името на света."

Министерството на здравеопазването, контролирано от Хамас, казва, че досега ударите са убили над 5700 палестинци. Тези числа не могат да бъдат независимо проверени и се смята, че включват собствените членове на Хамас, както и цивилни, убити от неправилно изстреляни палестински ракети.

Сесията на Съвета за сигурност събра висши дипломати, включително държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, който преди това

отхвърли призивите за прекратяване на огъня, заявявайки, че това само ще позволи на Хамас да се прегрупира.

Гутериш каза, че е „дълбоко загрижен от явните нарушения на международното хуманитарно право, на които сме свидетели в Газа. Нека бъда ясен: никоя страна във въоръжен конфликт не е над международното хуманитарно право." "Безмилостното бомбардиране на Газа от израелските сили, нивото на цивилните жертви и

масовото унищожаване на квартали продължават да нарастват и са дълбоко тревожни“, каза още той.

Отбелязвайки, че преди това той е „осъдил недвусмислено ужасяващите и безпрецедентни... актове на терор от Хамас“, Гутериш призова всички заложници да бъдат третирани хуманно и „да бъдат освободени незабавно и без условия“.

Заедно с военната си кампания, Израел също наложи почти пълна блокада на Газа, въпреки че някои хуманитарни помощи получиха разрешение да влязат от Египет през последните дни съгласно сделка с посредничеството на САЩ.

„Но [това] е капка помощ в океан от нужда“, каза Гутериш и предупреди, че ако Газа остане без гориво, това ще бъде „катастрофа“.

Той предупреди, че конфликтът „рискува да се разпространи спираловидно в целия регион“ и призова за „незабавно хуманитарно прекратяване на огъня“, като същевременно настоява за евентуално решение с двете държави, което ще доведе до създаването на палестинска държава заедно с Израел.

Коен, външният министър Израел, също присъства на заседанието на Съвета за сигурност, като доведе със себе си членове на семействата на някои от държаните в плен в Газа. Обръщайки се към форума, той предупреди, че

ако ООН не подкрепи стремежа за изкореняване на Хамас, ще настъпи „най-мрачният час“ на Гутериш.

Междувременно във вторник ООН призова за подобряване на координацията между хуманитарните групи, за да се гарантира, че малкото количество помощ, което сега се придвижва към Ивицата, съдържа само най-необходимите артикули.

UNRWA, агенцията на ООН за палестинските бежанци, каза, че някои от храните, доставени в Газа досега, като ориз и леща, са били непрактични предвид намаляващата наличност на прясна вода и гориво. „Допълнително предизвикателство при много ограничен поток от доставки е, че всъщност не получаваме най-необходимите доставки за Газа или най-подходящите“, каза говорителката на UNRWA Тамара Алрифай. 

„В една от пратките през последните няколко дни получихме кутии с ориз и леща“,

каза тя пред журналисти в ООН в Женева чрез видеовръзка от йорданската столица Аман, където е централата на UNRWA. „Но за да могат хората да готвят леща и ориз, те се нуждаят от вода и газ. И следователно тези видове доставки – макар и много щедри и добронамерени – не са много използваеми в момента“.

Алрифай добави, че преди 7 октомври около 500 камиона на ден са влизали в Газа от Израел и Египет със смесица от търговски стоки, храна, помощ и гориво. Но само няколко десетки камиона, превозващи храна, лекарства и вода, са влезли в Газа през южната граница с Египет, откакто сделката влезе в сила в събота. „Ще трябва да станем по-добри като консорциум от хуманитаристи в изпращането на много ясни списъци с това, което е най-необходимо“, каза Алрифай.

ООН предупреди, че повече болници и други

жизненоважни служби в палестинската територия рискуват да бъдат затворени без доставки на гориво. 

Израел се притеснява, че Хамас ще използва горивото, внесено в Газа, за производството на оръжия и експлозиви. IDF също така заяви във вторник, че Хамас държи най-малко половин милион литра гориво за своите военни цели, задържайки го от болниците.