Най-добрият приятел на Марадона: Щеше да е жив при адекватно лечение

Дон Диего почина през 2020-а, но съдебната битка около кончината му е в разгара си - осем членове на медицинския му екип са обвинени

Нещо за четене
15:40 - 25 Ноември 2024
4540
Най-добрият приятел на Марадона: Щеше да е жив при адекватно лечение

Четири години след смъртта на футболната легенда на 60-годишна възраст се стига до ожесточена съдебна битка за Диего Марадона. Аржентинският нападател - един от най-великите играчи в историята на футбола, отдавна имаше проблеми с наркотиците и алкохола.

Смъртта му предизвика траур по целия свят и по-специално в родината му, където стотици хиляди фенове излязоха по улиците. Сега скръбта се превърна в гняв. Осем членове на медицинския екип на Марадона са обвинени в убийство.

В ексклузивно интервю за "Мирър" най-добрият приятел на футболната икона - Мариано Израелит, твърди, че ако е получил необходимите грижи, той е щял да бъде жив и днес.

"Последното нещо, което Диего ми каза, беше: „Не ме оставяй сам, не ме оставяй, казва 57-годишният музикален продуцент. - Видях със собствените си очи лечението, което му беше оказано. Това беше просто погрешно на толкова много нива", казва Мариано - автор на книгата „El Amigo De Dios“ (Приятелят на Бога).

В основата на взривоопасното дело, което сега е отложено за март, е обвинението, че смъртта на Марадона от сърдечен удар е била предотвратима. Сред обвиняемите са лекари и няколко медицински сестри. Ако бъдат признати за виновни, те могат да получат до 25 години затвор.

Правната буря около смъртта на Марадона не е само заради лекарска небрежност. Става дума за боравене с национално богатство. За Аржентина героят от Световната купа през 1986-а е нещо повече от футболист - той е символ на национална гордост, божествена фигура, която въплъщава надеждите и мечтите на милиони.

Само малцина са играли играта така добре, както той по пътя си към световната титла в Мексико, а още по-малко са тези, които могат да се сравнят с духа на Марадона. Двете му страни бяха въплътени в двата му четвъртфинални гола срещу Англия.

Първият беше измамен - прословутият гол „Божията ръка“, когато метър и половина високият нападател надскочи метър и половина високия вратар Питър Шилтън и заби топката в мрежата с ръка. Вторият обаче е легитимният "Гол на века" - Марадона танцува около английската защита с топката, която сякаш е залепена за краката му.

Мариано, който се сближава с Марадона през 1982 г., след като ходи на училище с по-малкия му брат Уго, рисува картина на легенда, която е откъсната от света, който я почита.

Мариано, който прекарва повече от девет часа в даване на показания за целите на разследването, твърди, че е видял как медицинският екип, назначен за Марадона, се държи подозрително, когато посещава приятеля му.

„Медицинският персонал беше странен, защото той имаше своя частна медицина, но в същото време хората, които работеха с него, наемаха други лекари от други места.“

Мариано също така е убеден, че някой е откраднал милионите на Марадона.

След кариера в клубове като Бока Хуниорс, Барселона и Наполи той ръководи националния отбор на Аржентина, както и тимове в родината си, Мексико и ОАЕ.

„Парите все още липсват, допълва Мариано. - Става дума за повече от 90 млн. долара (70 млн. паунда). Не знам кой ги има, но когато се върна от Мексико, ме покани в дома си. Каза ми: „Не знаеш колко добре се справих в Дубай и Мексико. Спечелих повече от 100 млн. долара".

Днес според адвоката на мениджъра му са останали само 10 млн. долара.

„Къде са липсващите 90 млн. долара? Става още по-лошо, когато осъзнаеш, че те са хапели ръката, която ги е хранила“.

Водещият прокурор Патрисио Ферари твърди, че медицинският екип е пренебрегнал значителните здравословни проблеми на Марадона и го е изоставил на произвола на съдбата.

„Ние не твърдим, че лекарите са искали да убият Марадона - обяснява Ферари. - По-скоро те са знаели, че това може да се случи, и не са направили нищо.“

Всички обвиняеми твърдят, че са невинни.

„Диего беше объркан пациент“, казва адвокат Хулио Ривас.

Прокурорите твърдят, че грижите за него през последните седмици от живота му са били неадекватни, недостатъчни и безразсъдни. Преди смъртта си на 25 ноември 2020 г. Марадона е живял в затворената общност Тигре, извън Буенос Айрес.

Текстовите съобщения, разменени между медицинския екип в дните преди смъртта му, разкриват, че те са знаели за влошаващото се състояние на детето. Едно от смразяващите съобщения от Косачов гласи: „Бомба идва за нас“, сякаш предусещайки правните последици.

На предварителното изслушване една от медицинските сестри на Марадона се явява с обвинение за обикновено убийство с евентуален умисъл, което предполага, че съзнателно не е предприела действия, когато състоянието на Марадона се е влошавало. Тя отрича обвинението и казва на прокурорите, че е изпълнявала нарежданията да направи всичко, което пациентът е искал.

„Не трябваше да го безпокоим, не трябваше да влизаме в стаята, трябваше само да му дадем лекарствата, обясни тя. - Ако вляза, Марадона ми казваше да не го правя.“

Освен висящото съдебно дело, продължават и битките за имуществото на Марадона и правата върху имиджа му - и дори за мястото на последния му покой. Семейството на Марадона е поискало тялото му да бъде преместено в по-сигурен мавзолей.

„Те не оставят тялото да почива в мир, казва спортният журналист Фернандо Чийз. - И никога няма да го направят.“

Мнозина в Аржентина смятат, че смъртта на звездата е била неизбежна. От десетилетия Марадона живее на ръба на пропастта. Но феновете искат отговори и искат някой да плати цената за загубата на техния герой.

Запитан дали справедливостта ще възтържествува, Мариано е песимист.

„Никой няма да влезе в затвора, казва той. - Парите никога няма да бъдат намерени.“